Tegoroczna Noc Kultury obfitować będzie w wydarzenia związane ze sztukami wizualnymi. Zaskoczy nas rozświetlony Żmigród, Plac po Farze czy Brama Krakowska. O estetyczne doznania zadbają wraz z Jarosławem Koziarą, Robertem Kuśmirowskim i Janem Gryką uczestnicy warsztatów Więcej światła. Nie zabraknie też dobrej muzyki.

 

Szczególnym wydarzeniem tegorocznej Nocy Kultury będzie koncert na Trybunale. Ryszard Bazarnik, ekspert od przedsięwzięć na pozór niewykonalnych, zapewni nam niepowtarzalne show świetlno-muzyczne. Muzycy podwieszeni ponad ziemią na ścianie Trybunału Koronnego, walcząc z grawitacją, zagrają dla nas podniebny koncert. 

Fani muzyki na pewno docenią Noc w Browarze, gdzie usłyszymy m.in. set DJ Krzaka, czyli jednego z filarów kolektywu Zjednoczenie Soundsystem. Zagrają tam też zwycięzcy Sceny Talentów Szewca – zespół The Underground Man. Po nich scenę przy ul. Bernardyńskiej opanuje barwna i szalona ekipa z warszawskiej Pragi – formacja CzessBand. Jednak najbardziej wyczekiwanym, bo premierowym będzie występ Pablopavo i Ludzików. Artyści zaprezentują przekrojowy materiał ze wszystkich płyt a wspomoże ich gość specjalny – sam Marcin Świetlicki. Wisienką na torcie będzie absolutnie premierowe wykonania piosenek wyłonionych w konkursie i wspólnie opracowanych przez uczestników warsztatów z Pablopavo w przeddzień Nocy Kultury.

Nie zabraknie też atrakcji dla fanów nieco cięższych brzmień. Rider's Pub gościć będzie lubelskie rockowe kapele takie jak: Oversized Ego, INAF, Phedora, Mad Vision, Czarny Ziutek z Killerami czy Lucky Strides. Miłośnicy muzyki poważnej odnajdą się w Archikatedrze Lubelskiej, gdzie po długiej przerwie, ponownie zabrzmią zabytkowe organy. Zagra na nich Stanisław Diwiszek. Ciekawie, jak co roku, zapowiada się także program Mostu Kultury, który 6 czerwca zainauguruje sezon letni.

Na najmłodszych czekać będzie Rodzinny Skwerek na styku ulic Bernardyńskiej, Zamojskiej i Wyszyńskiego. To przestrzeń wypełniona tańcem, animacjami, eksperymentami i zabawą. Nie zabraknie aktywności plastycznych i ruchowych. Dzieci wezmą udział w warsztatach literackich, artystycznych, a nawet nauczą się pierwszej pomocy.

Noc Kultury to także moc występów teatralnych. Ze specjalnymi pokazami gościć nas będą Teatr Osterwy, Teatr Stary oraz Akademia Praktyk Teatralnych „Gardzienice”. Do Lublina przyjedzie także niezwykła grupa performerska Teatru Wiczy. Przywiezie ze sobą wędrujące, wielkogabarytowe litery, które nie raz zadziwią nas podczas tegorocznej Nocy Kultury. 

Program 9. Nocy Kultury przygotowało ponad 200 organizatorów. Podczas tej wyjątkowej nocy będziemy mogli uczestniczyć w ponad 40 koncertach i 30 spektaklach teatralnych. Zobaczymy ponad 40 instalacji artystycznych i wystaw sztuki. Będziemy zwiedzać Lublin od nowa, zmagać się w grach miejskich np. śladami Komisarza Maciejewskiego, oglądać filmy i aktywnie spędzać czas na rowerach, deskorolkach i linach. Dokładny harmonogram festiwalu wkrótce dostępny będzie na stronie internetowej www.nockultury.pl Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.