Tegoroczna edycja Wschód Kultury – Inne Brzmienia Art’n’Music Festival obędzie się już 8-12 lipca. Przez 5 dni festiwalu w Lublinie zaprezentuje się 20 zespołów i projektów muzycznych, pojawią się artyści z aż 13 krajów świata, a na jedynych koncertach w Polsce usłyszymy między innymi Einstürzende Neubauten i Tony’ego Allena.Festiwal obfitować będzie w bardzo bogaty program. Będzie można posłuchać na żywo dwóch legend światowej sceny, reprezentujących dwie różne estetyki i podejścia do obcowania z dźwiękiem. Pierwsza z gwiazd to Einstürzende Neubauten – jeden z prekursorów i najważniejszych reprezentantów sceny industrialnej, awangardowej i elektronicznej. Koncert z pewnością stanie się jednym z najciekawszych wydarzeń muzycznego lata w Polsce.

Wystąpi też legenda sceny world music, jeden z ojców afrobeatu, sam Tony Allen. Ten wybitny perkusista, mieszkający dziś w Paryżu, zaprezentuje zarówno przebojowe utwory z najnowszej płyty „Film of life”, jak również starsze nagrania, oparte na korzennej muzyce afrykańskiej połączonej z jazzem, funky i reggae. Koncerty Tony’ego Allena gwarantują mistrzostwo wykonania oraz potężny ładunek pozytywnej energii.

Stałym modułem festiwalu jest prezentacja nietuzinkowych wytwórni muzycznych. W tym roku organizatorzy przybliżą publiczności kultową czeską oficynę Guerilla Records. Lista artystów i albumów, jakie wydała oraz wypromowała wytwórnia naszych południowych sąsiadów, jest imponująca. Na jej szczycie z pewnością znajdują się dwie legendy czeskiej alternatywy – zespoły, na których wychowało się już kilka pokoleń fanów, prawdziwe instytucje na rodzimej scenie. Chodzi oczywiście o grupy  Plastic People of the Universe i DG 307. Obok nich wystąpią przedstawiciele młodszej generacji czeskiej alternatywy – Nevypar Kovatjezd i Kabaret dr. Caligariho.

Jak zwykle ważny filar festiwalu Wschód Kultury - Inne Brzmienia stanowić będą najciekawsze zespoły z krajów Partnerstwa Wschodniego. W tym roku gościć będziemy m.in.  pochodzących z Kijowa Atomic Simao oraz Kasai – pierwsi to wybuchowy sekstet łączący  psychodelicznego rocka i funky, drudzy to trio poruszające się na styku jazzu i elektroniki. Gruzję reprezentować będą zjawiskowa etno-rockowa formacja Asea Sool  oraz prawdziwy hit Internetu – Trio Mandili. Całości prezentacji naszych wschodnich sąsiadów dopełnia nowa nadzieja ormiańskiego ciężkiego grania – grupa Uneasthetic.

Inne Brzmienia nie zapominają też nigdy o polskich wykonawcach i tu prawdziwa gratka dla fanów nowej fali, brzmień bardziej poetyckich, mrocznych  i dekadenckich. Żywa legenda naszej kontrkultury – zespół Variete, który tym razem zaprasza wybitnych instrumentalistów z Litwy, aby wspólnie z nimi zabrać widzów w niezwykłą dźwiękową podróż. W Lublinie usłyszymy również na żywo premierowy materiał ze świeżo wydanej płyty Warsaw Afrobeat Orchestra – „Wendelu”. Efektami pracy powarsztatowej podzielą się z widzami także niezwykli artyści z Me Myself and I. Zjawiskowo zapowiada się też projekt Rimbaud, czyli autorskie podejście do twórczości słynnego poety w brawurowym wykonaniu tria Trzaska/Budzyński/Jacaszek. Natomiast na rozpoczęcie festiwalu proponujemy kooperację polsko-azerską, czyli wspólny występ Elchina Shirinova (piano) i Grzegorza Karnasa (wokal)

 

Kolejnym mocnym punktem line-upu  jest Pascal Schumacher – multiinstrumentalista, wirtuoz wibrafonu, jedna z najjaśniej świecących dziś gwiazd na europejskiej scenie jazzowej. Lublin odwiedzi też amerykański duet Faun Fables, czyli prawdziwy zespół – zjawisko.

Program obfituje również w wydarzenia dla miłośników ambitnego kina, literatury i sztuki współczesnej. Najmłodsi będą mogli uczestniczyć w przygotowanych specjalnie z myślą o nich Małych Innych Brzmieniach.

Na wszystkie wydarzenia Festiwalu WSTĘP WOLNY.