Marcin Nowak, radny z klubu Wspólny Lublin złożył interpelację dotyczącą zaawansowania prac adaptacyjnych budynku przy ulicy Kunickiego (Dom Kultury Kolejarza) na potrzeby Teatru im. Hansa Christiana Andersena. Okazuje się, że miasto ma już prawie gotową dokumentację na przebudowę obiektu.

Teatr funkcjonuje na razie, bez stałej siedziby, w budynku należącym do Zakonu Dominikanów. Stan techniczny obiektu, w którym mieści się placówka pozostawia wiele do życzenia. Minusem są również – jak wskazuje radny – koszta związane z najmem pomieszczeń. – Jako szef Komisji Kultury i Ochrony Zabytków oraz miejski radny od lat zabiegam o pozyskaniu przez lubelski teatr lalkowy stałej siedziby. Nie udało się tego niestety zrealizować podczas poprzedniej kadencji – mówi radny Nowak.

W 2012 roku władze miasta postanowiły, że Teatr Andersena zostanie przeniesiony do Domu Kultury Kolejarza. Obiekt jest dobrze przygotowany do tego rodzaju działalności – wiele lat temu mieścił się w nim Teatr Muzyczny.

Na jakim etapie są prace adaptacyjne budynku przy ul. Kunickiego? – Mamy prawie gotową dokumentację techniczną. Dotyczy ona nie tylko remontu, ale też rozbudowy obiektu – podkreśla Joanna Bobowska z biura prasowego Urzędu Miasta Lublin. – Ma on łączyć funkcję teatru z domem kultury. Instytucje, które są tam obecnie, nadal będą w nim funkcjonować.

Kiedy budynek ma szanse na remont? – Na razie trudno podać konkretny termin. Będziemy starać się o środki unijne na ten cel – dodaje Bobowska.