Analiza dokumentacji, pobyt na stadionie oraz propozycja szkoleń – tak wyglądała dwudniowa wizyta przedstawiciela UEFA w Lublinie. Ged Poynton przyjechał na zaproszenie władz miasta. Efektem ma być raport dla UEFA dotyczący obiektu przy Krochmalnej.

– Chcieliśmy, by ekspert UEFA obejrzał stadion i podpowiedział nam, co na obecnym etapie należy jeszcze zrobić, by w przyszłości bez problemów organizacyjno-formalnych mogły na naszym obiekcie odbywać się mecze międzynarodowe czy rozgrywki Ekstraklasy – wyjaśnia Marzena Szczepańska, zastępca dyrektora Wydziału Inwestycji i Remontów w Urzędzie Miasta Lublin – Stadion przy ul. Krochmalnej ma być stadionem 3 kategorii w systemie klasyfikacji stadionów piłkarskich utworzonym przez UEFA. W trakcie prac projektowych wymagaliśmy, by uwzględnione zostały wszystkie zalecenia zawarte w naszych krajowych przepisach PZPN oraz w przepisach UEFA i FIFA. Dlatego chcieliśmy, by przedstawiciel tej organizacji ocenił efekty naszej pracy oraz jeśli zachodziłaby taka potrzeba, byśmy mogli wnieść poprawki.

W czwartek Ged Poynton spotkał się w Ratuszu z władzami miasta, a następnie zwizytował stadion. Został zapoznany z dokumentacją. – Widać było, że jest zadowolony, że wymagania UEFA zostały spełnione, a w niektórych aspektach był nawet zaskoczony, gdyż przyjęte u nas rozwiązania przekraczają wymagane przepisami minimum. Miał też kilka sugestii, co warto jeszcze poprawić – informuje wicedyrektor Szczepańska. – Bardzo się cieszył, że będzie mógł spotkać się z architektem stadionu, Adamem Kulikowskim z Estudio Lamela, które jako podwykonawca firmy Budimex projektowało nasz obiekt.

 W piątek obaj panowie spotkali się z urzędnikami w Wydziale Inwestycji i Remontów UM Lublin. – Nie jestem po to, by zatwierdzić stadion, ale żeby przekazać wskazówki. Po powrocie napiszę raport dla UEFA i miejmy nadzieję, że będzie on pozytywny – mówił Ged Poynton, dyrektor operacyjny FC Liverpool i ekspert UEFA. Podkreślał, że stadion musi na siebie zarabiać, muszą na nim odbywać się różne imprezy, nie tylko mecze, ale też koncerty, dlatego ważne jest by obiekt był wytrzymały na drgania. Podpowiadał, jak zarządzać stadionem, jak organizować duże wydarzenia, by zachować porządek i zagwarantować bezpieczeństwo publiczności.

– Jeśli jest taka potrzeba, to UEFA może zaproponować swoje szkolenia i warsztaty. Są one bezpłatne – sugerował Ged Poynton. Spotkało się to z zainteresowaniem MOSiR-u, który będzie zarządzał stadionem. Przedstawiciel UEFA zalecił też zapoznanie się z broszurami, które pozwolą na zastosowanie sprawdzonych rozwiązań. Do plusów naszego obiektu zaliczył wysoką jakość robót, dobrą widoczność z trybun, dużo przestrzeni dla pracy mediów, sporo powierzchni komercyjnych i sky-boxów, dużą ilość miejsc parkingowych, a także bliskie sąsiedztwo dworca PKP, co ułatwi komunikację kibicom.

 STADION PRZY KROCHMALNEJ

Nowy stadion przy ul. Krochmalnej nie będzie obiektem typowo piłkarskim. Po rozłożeniu specjalnego systemu ochrony murawy, możliwa będzie organizacja koncertów czy innych imprez. W pełni zadaszone trybuny pomieszczą około 15,5 tys. widzów. Obiekt ma być gotowy w czerwcu, a na wrzesień planowane jest jego uroczyste otwarcie. Inwestycja będzie kosztować około 150 milionów złotych, z czego około 67 mln zł pokryje unijna dotacja.

 

Zobacz więcej zdjęć