Uniwersytet Medyczny w Lublinie buduje Ośrodek Medycyny Doświadczalnej. W środę został wmurowany kamień węgielny. Inwestycja ma być gotowa jeszcze w tym roku.

W Ośrodku Medycyny Doświadczalnej będą prowadzone badania na zwierzętach. Warunki, w jakich będą hodowane myszy, szczury i króliki używane do badań naukowych, będą spełniać najwyższe światowe standardy. Część laboratoryjna budynku będzie ściśle odizolowana i podzielona na strefy: hodowlaną, eksperymentalną oraz przeznaczoną do kwarantanny sprowadzanych zwierząt.

- Środki unijne, które otrzymaliśmy to niepowtarzalna szansa na odnowę zaplecza naukowego. Bez jego wysokiej jakości nawet najlepsi badacze, z genialnymi pomysłami, nie udźwigną ciężaru odpowiedzialności za metodologię eksperymentu, rzetelność i wiarygodność wyników badań – mówi prof. dr hab. Andrzej Drop, rektor Uniwersytetu Medycznego. – Badania mają wychodzić naprzeciw oczekiwaniom zakładów naukowo-badawczych, klinik, ale także przemysłu, m.in. farmaceutycznego, chemicznego, spożywczego i rolnego. Badania mają ogromny wpływ na rozwój medycyny, szczególnie w kierunku leczenia chorób i poprawy życia. 

W uroczystości uczestniczył m.in. Cezary Rzemek, wiceminister zdrowia. – Cieszę się, że jestem w Lublinie, gdzie uczelnia medyczna prężnie się rozwija. Oczekujemy, że dzięki temu ośrodkowi powstaną nowe związki, nowe szczepionki. Będziemy chętnie współpracować i pomagać w rozwoju badań – zapowiada Rzemek.

Cała inwestycja wraz z zakupem nowoczesnej aparatury naukowo-badawczej będzie kosztować 28 mln zł. 90 proc. kosztów zostanie sfinansowanych z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. 

 

Wmurowanie kamienia węgielnego - więcej zdjęć