Rozpoczyna się dyskusja nad nową koncepcją przebudowy Al. Racławickich oraz przylegających ulic: Lipowej, Sowińskiego i Poniatowskiego. Dwa wcześniejsze warianty zostały odrzucone. Nowa koncepcja uwzględnia sugestie mieszkańców.

 
- Chcemy zrewitalizować i uporządkować centrum miasta, w jak największym stopniu zachowując dotychczasowy charakter tego obszaru. Ważnym aspektem jest także połączenie komunikacyjne pomiędzy północnymi a południowymi dzielnicami Lublina tłumaczy prezydent Lublina Krzysztof Żuk.
 
Modernizując układ komunikacyjny, wyznaczając bus-pasy i inwestując w nowoczesny transport zbiorowy, miasto chce usprawnić i uprzywilejować tę formę przemieszczania się po mieście, zachęcając mieszkańców do korzystania z komunikacji publicznej.
 
- Po ubiegłorocznej debacie na temat przebudowy Al. Racławickich i przyległych ulic zobowiązaliśmy projektanta do uwzględnienia wszystkich uwag, które nie stoją w sprzeczności z przepisami i warunkami technicznymi – dodaje Żuk.

Zgodnie z nowym wariantem Al. Racławickie pozostaną ulicą z 4 pasami ruchu, z poszerzeniami w rejonach skrzyżowań. Po obu jej stronach znajdą się chodniki i drogi dla rowerów oddzielone od siebie pasem zieleni.

Większość chodników ma szerokość 3 metrów, a ich oddzielenie od ścieżek rowerowych pozwala na pogodzenie interesów pieszych i rowerzystów. Dodatkowo w pobliżu obiektów oświatowych i ciągów pieszych powstaną ławki i parkingi rowerowe, których lokalizacje wskażą sami mieszkańcy.

Ul. Sowińskiego będzie węższa niż we wcześniejszych wariantach - z jedną jezdnią o szerokości 12 m z 4 pasami ruchu (w obecnym kształcie ma 9,2 m szerokości i 3 pasy ruchu). Jej poszerzenie wiąże się z wydzieleniem bus-pasów, w związku z planami uruchomienia linii komunikacji miejskiej na osi północ-południe. Po obu stronach ul. Sowińskiego powstaną chodniki i ścieżki rowerowe.

Odrzucony przez mieszkańców wyjazd z ul. Langiewicza tylko w kierunku ul. Głębokiej, został zastąpiony innym rozwiązaniem. Ul. Langiewicza zostanie połączona z ul. Radziszewskiego. W efekcie wyjazd będzie możliwy we wszystkich kierunkach poprzez skrzyżowanie ul. Radziszewskiego z ul. Sowińskiego.

U. Poniatowskiego zaplanowana została jako droga z jezdnią główną i 4 pasami ruchu, ale po uwagach mieszkańców zostanie odsunięta od zabudowań znajdujących się po stronie biblioteki miejskiej. Nieruchomości w rejonie ul. Księżycowej i ul. S. Dubois zostaną obsłużone przez drogę serwisową, która zostanie oddzielona od ul. Poniatowskiego pasem wysokiej zieleni.

Powstaną także dwa nowe skwery w rejonie ul. Sowińskiego. Ważnym projektem bedzie także uruchomienie nowej linii komunikacji miejskiej, łączącej północ i południe Lublina, biegnącej ulicami Sowińskiego i Poniatowskiego, której przebieg mieszkańcy będą mogli wybrać spośród propozycji przygotowanych przez Zarząd Transportu Miejskiego.

Nowa koncepcja będzie dostępna na stronie www.um.lublin.eu. Uwagi będzie można zgłaszać drogą mailową na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do 12 kwietnia.

Koncepcje skwerów

Wariant 1

Uwzględnia uporządkowanie wnętrza, nowy układ komunikacyjny, ławeczki kosze oraz wykorzystanie naturalnej formy (altana) ze starych drzew na siłownię, zieleń dekoracyjną i izolacyjną oraz kilka dodatkowych miejsc parkingowych.
 
Wariant 2

Bardziej ingeruje w stan istniejący z uwagi na propozycję parkingu. Budowa wiązałaby się z wycinką kilku, mało atrakcyjnych drzew. Ponadto, zakłada nowe nawierzchnie, wyposażenie i szatę roślinną.