Baseny, zmodernizowane drogi, remonty szkół, miliony na kulturę – nasze miasto jeszcze nigdy tak szybko się nie rozwijało. Wspólny Lublin miał swój udział w tych historycznych inwestycjach i popierał wszystkie działania, które przyczyniły się do poprawy jakości życia mieszkańców.

 

Basen przy ul. Łabędziej

Budowa krytej pływalni przy ul. Łabędziej rozpoczęła się w 2011 roku. To mieszkańcy Bronowic na czele ze społecznikiem Adamem Głowaczem przygotowali obywatelski projekt uchwały w tej sprawie i zebrali pod nim ponad 1300 podpisów. Na początku pływalnia była budowana jako obiekt typowo sportowy, ale po konsultacjach zapadła decyzja, by poszerzyć basen o część rehabilitacyjną. Dlatego basen został przebudowany. Basen ma 25 metrów długości. Obok znajduje się miejsce do nauki pływania z brodzikiem i masażami. Jest również jacuzzi. Na zewnątrz wybudowano również zjeżdżalnię. W obiekcie powstało również niepełnowymiarowe boisko sportowe. Inwestycja kosztowała 22 mln zł.

 

Skwery na Bronowicach

W ubiegłym roku na Bronowicach powstały nowe skwery. Mieszkańcy cieszą się, że wreszcie jest miejsce, gdzie można odpocząć. Miasto przeznaczyło na ich utworzenie ok. 1 mln zł. – Są bardzo ładnie zaprojektowane. Takie rekreacyjne miejsca poprawiają krajobraz dzielnicy – mówi Maria Adamczyk, mieszkanka dzielnicy.

Jako pierwszy powstał skwer przy ul. Droga Męczenników Majdanka, został nazwany imieniem Błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki. Drugi skwer powstał przy ul. Łabędziej 16 przy Centrum Młodzieży „Nie lękajcie się”. Jego patronem został Jan Paweł II. Wśród zieleni wybudowano scenę, na której swoje talenty będą mogły prezentować różni artyści. Skwer został ogrodzony, żeby na jego terenie nie parkowały samochody i nie rozjeżdżały kostki. Trzeci skwer powstał na ul. Zimowej naprzeciwko banku. W otoczeniu zieleni stanęły ławeczki dla mieszkańców i słupy z cytatami. Nosi imię Prymasa Tysiąclecia kardynała Stefana Wyszyńskiego.

 

Remont Drogi Męczenników Majdanka 

W listopadzie 2013 roku miasto zakończyło remont odcinka Drogi Męczenników Majdanka od Grabskiego do Lotniczej. To jedna z najważniejszych dróg w dzielnicy Bronowice, która pozwala mieszkańców szybko dostać się do centrum miasta. Została też przedłużona ścieżka rowerowy do ul. Krańcowej. Koszt modernizacji tego odcinka wyniósł 2,8 mln zł. To kolejny przebudowany odcinek Drogi Męczenników Majdanka. Wcześniej zakończyły się prace przy modernizacji odcinka od Grenadierów do Grabskiego. Kosztowało to 2,7 mln zł. Najwięcej, bo ok. 16 mln zł, kosztowała przebudowa ul. Droga Męczenników Majdanka wraz z ul. Doświadczalną. Inwestycja polegała na budowie trakcji trolejbusowej oraz przebudowie nawierzchni ulic i chodników na obu wymienionych drogach. Od ul. Władysława Jagiełły do ul. Grenadierów poprowadzona została ścieżka rowerowa. Na rogu ulic: Doświadczalnej i Jagiełły zbudowana została nowa pętla autobusowa.

 

Przedszkole i żłobek przy ul. Wolskiej

W ubiegłym roku zostały otwarte żłobek i przedszkole przy ul. Wolskiej 5. Do nowej placówki uczęszcza w sumie 280 maluchów. Do dyspozycji dzieci jest 6 nowocześnie wyposażonych sal, gabinet pedagogiczny oraz sala doświadczania świata, a także dwie sale do rozwoju ruchowego dzieci. Przedszkole samodzielnie przygotowuje posiłki dla przedszkolaków w profesjonalnie urządzonej kuchni. Pomyślano również o zielonym placu zabaw dla dzieci, wyposażonym w sprzęt do rekreacji i wypoczynku. Żłobek przygotowany jest również na przyjęcie 15 dzieci z niepełnosprawnością ruchową i intelektualną. Całkowity koszt inwestycji wynosi 6,7 mln zł.

 

Termomodernizacja budynków szkół

Dokończono termomodernizację budynków Gimnazjum nr 19 przy ul. Szkolnej i Szkoły Podstawowej nr 31 przy ul. Lotniczej. Inwestycje te kosztowały łącznie 2,5 mln zł. Docieplono stropodachy, ściany, wymieniono instalacje centralnego ogrzewania, przebudowano wymiennikownie ciepła. – Młodzież musi mieć dobre warunki do nauki. Wiadomo, że chętniej uczeń przychodzi do szkoły, która jest odnowiona, ocieplona. Budynki tych szkół nie wyglądały najlepiej przed remontem – podkreśla Zbigniew Targoński.

 

Budowa basenu olimpijskiego

Trwa budowa zespołu krytych pływalni przy Al. Zygmuntowskich. Pod koniec września uroczyście zawieszono na nim wiechę. – Lublin zasługuje na basen olimpijski, gdzie będą mogli trenować najlepsi zawodnicy, którzy w przyszłości będą mogli zdobywać medale na różnych mistrzostwach. Mamy ogromne tradycje, doskonałych szkoleniowców i zawodników – mówi wiceprzewodniczący Zbigniew Targoński.

Kompleks przy Al. Zygmuntowskich będzie się składać z części: sportowej i rekreacyjnej. W pierwszej powstaje 50-metrowy basen olimpijski, którego nieckę będzie można podzielić na mniejsze części. Miasto wybuduje wokół niego trybuny dla 2100 ponad 2 tys. widzów. Nowa pływalnia zostanie połączona z istniejącym obiektem. Będą również baseny rekreacyjne, spa, przeszklona rzeka, gabinety odnowy biologicznej, klub fitness i część gastronomiczna. Mieszkańcy będą mogli z niego korzystać już w przyszłym roku. Inwestycja będzie kosztować ok. 100 mln zł.

 

Przebudowa ul. Narutowicza

Na ulicy Narutowicza w Lublinie zostały wymienione podziemne instalacje. Pojawił się nowy asfalt, chodniki i oświetlenie. Swoje oblicze zmieniły także sąsiednie uliczki. Wyremontowana Narutowicza zostanie objęta systemem miejskiego monitoringu. Inwestycja kosztowała 12,1 mln zł. – Nawierzchnia ul. Narutowicza, która jest przecież w centrum miasta, była w tragicznym stanie. Wielokrotnie mieszkańcy zgłaszali nam zapotrzebowanie na jej pilny remont. Zależało nam, by przeprowadzić tę inwestycję. Cieszę się, że możemy już jeździć odnowioną drogą – mówi Zbigniew Targoński.

 

Przebudowa Centrum Kultury

Przebudowa dawnego klasztoru zakończyła się w ubiegłym roku. To jedna z największych tego typu inwestycji w ostatnich latach. Trwała 4 lata i kosztowała ok. 40 mln zł. Centrum Kultury przy ul. Peowiaków zostało całkowicie przebudowane. Zmieniła się m.in. sala widowiskowa, która obecnie mieści 187 widzów. Powstała też sala kinowa z 70 miejscami oraz Oratorium z 60 miejscami. W CK mieszczą się siedziby Centrum Kultury, Biblioteki im. Hieronima Łopacińskiego, Ośrodka Rozdroża, Galeria Brut Art i Kawiarni/Księgarni Szklarnia. Miasto przeznaczy też ponad 5 mln zł na remont piwnic w Centrum Kultury.

 

Renowacja Ogrodu Saskiego

Ogród Saski po renowacji został pod koniec ubiegłego roku udostępniony mieszkańcom. Prace w parku trwały półtora roku. Inwestycja pochłonęła 13 mln zł, z czego ok. połowę stanowiło unijne dofinansowanie. W ramach przeprowadzonych w nim prac zbudowano nowe ogrodzenie, wyremontowano muszlę koncertową oraz dwa oczka wodne. Odnowiono również kapliczkę, która znajduje się na terenie parku. Alejki mają nową nawierzchnię. A dla najmłodszych powstał plac zabaw. Mieszkańcy będą mogli odpocząć na ponad 300 ławkach. Zainstalowano również monitoring. Posadzono też 250 tys. nowych drzew, krzewów i kwiatów.

 

Nowy dach w Szkole Podstawowej nr 24

W tym roku został wymieniony dach na Szkole Podstawowej nr 24 przy ul. Niecałej 1. – Bardzo skutecznie pomógł nam w przeprowadzeniu tej inwestycji pan wiceprzewodniczący Zbigniew Targoński. Jest naszym radnym, przychodzi do nas i zobaczysz problem z jakim się borykaliśmy – mówi Irena Pogoda, dyr. SP nr 24. – To bardzo ważna inwestycja, zwłaszcza że szkoła jest w samym sercu miasta.

 

Nowe miejsce dla mieszkańców

Trwa budowa Centrum Spotkania Kultur. Tuż obok powstaje też Plac Teatralny wraz z wielopoziomowym parkingiem podziemnym. Inwestycja realizowana jest w centrum Lublina u zbiegu ulic: Al. Racławickie, Radziszewskiego, Grottgera. Plac Teatralny będzie przylegał do Centrum Spotkania Kultur. Nowa przestrzeń publiczna będzie miejscem wypoczynku mieszkańców Lublina, ale także miejscem organizacji plenerowych imprez kulturalnych. Podziemny dwupoziomowy parking pod Placem Teatralnym pomieści 247 miejsc dla samochodów oraz pomieszczenia techniczne. Planowany termin zakończenia inwestycji to 30 czerwca 2015 roku. Jej koszt to blisko 21 mln zł.

 

Teatr Stary

Na początku 2012 roku oddano do użytku odrestaurowany Teatr Stary. Zabytkowy, mieszczący się na lubelskim Starym Mieście Teatr Stary powstał w 1822 r. Od czasu powstania gmach nigdy nie był gruntownie remontowany. Został wyłączony z użytkowania w 1981 r. ze względu na zły stan techniczny. Prace remontowe rozpoczęły się w 2007 roku. Koszt inwestycji to ponad 26 mln zł, z czego 20 mln to wartość unijnego dofinansowania w ramach projektu „Renowacja Teatru Starego w Lublinie".