Miasto Lublin rozpoczyna dyskusję na temat funkcjonowania Strefy Płatnego Parkowania. Pod ocenę mieszkańców trafią dwie propozycje rozwiązań. Pierwszy wariant zakłada podniesienie opłat w obecnej strefie i nieznaczną korektę jej granic. Drugi - rozszerzenie strefy i wydzielenie z niej dwóch obszarów zróżnicowanych pod względem wysokości opłat. Na opinie mieszkańców miasto czeka do 10 czerwca.Obecna Strefa Płatnego Parkowania w Lublinie obowiązuje od 1 października 2012 r. Jej obszar ograniczony jest ulicami: Solidarności, Lubomelska, Wieniawska, Lipowa, Narutowicza, Bernardyńska, Żmigród, Podwale i pl. Zamkowy. Na jej terenie wyznaczonych zostało ok. 1700 miejsc postojowych obsługiwanych przez 90 parkomatów. Roczny przychód ze strefy przekracza 5 mln zł. Dla porównania w poprzednim systemie funkcjonującym od 2003 do 2012 r. miasto uzyskiwało rocznie ze strefy zaledwie 750 tys. zł.

Obecne rozwiązanie pozwoliło nam uporządkować system parkowania w centrum miasta, nadszedł jednak czas na jego udoskonalenie. Widzimy potrzebę zwiększenia rotacji pojazdów w wyznaczonych miejscach parkingowych i ograniczenia liczby samochodów wjeżdżających do centrum - mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Przygotowano dwa warianty zmian w Strefie Płatnego Parkowania. Pierwszy z nich zakłada niewielką korektę istniejących granic i podniesienie opłat. Drugi to poszerzenie Strefy i wydzielenie dwóch obszarów, strefy centralnej i peryferyjnej o zróżnicowanych opłatach. W pierwszym wariancie strefa zostałaby rozszerzona o ulice: Wschodnią, Środkową, Gminną, Graniczną i Górną.

W drugim wariancie powiększona Strefa Płatnego Parkowania miałaby granice oparte na: al. Solidarności, ul. Lubomelskiej, ul. Czechowskiej, ul. Leszczyńskiego, al. Długosza, ul. Łopacińskiego, ul. Radziszewskiego, ul. Akademickiej, ul. Raabego, ul. Obrońców Pokoju, ul. Lipowej, al. Piłsudskiego, rzece Bystrzycy, al. Unii Lubelskiej. Opłaty obowiązujące w strefie zewnętrznej pozostałyby identyczne z obecnie obowiązującymi. Natomiast pierwsza godzina parkowania w strefie centralnej byłaby o 1 zł droższa.

Uwagi i opinie na temat proponowanych przez miasto wariantów można zgłaszać na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  do 10 czerwca.