Mieszkańcy Lublina złożyli 209 wniosków do Budżetu Obywatelskiego 2016 na łączną kwotę ponad 117 mln. zł. Dokumenty zostaną zweryfikowane pod kątem możliwości ich realizacji i kalkulacja kosztów. Na tej podstawie powstanie lista projektów, które poddane zostaną pod głosowanie mieszkańców w październiku.- Oddajemy do dyspozycji mieszkańców 15 mln zł. Inicjatywy społeczności lokalnej są dla mnie szczególnie ważnym aspektem w procesie zmian, jakich dokonujemy  na terenie naszego miasta, ponieważ pokazują najważniejsze potrzeby w dzielnicach – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Procedura rejestracji wniosków złożonych do Budżetu Obywatelskiego Lublina na 2016 rok zakończyła się w połowie maja. Mieszkańcy złożyli łącznie 209 wniosków, w tym: 144 małych i 65 dużych. Są wśród nich m.in.: ścieżki rowerowe, wielopokoleniowe place zabaw, wielofunkcyjne boiska sportowe, remonty chodników i ulic, a także zajęcia edukacyjne. Wniosek mogła złożyć osoba, która ukończyła 16 lat i mieszka na terenie Lublina.

Kolejnym etapem w procesie lubelskiego Budżetu Obywatelskiego jest weryfikacja wniosków pod kątem możliwości ich realizacji i kalkulacja kosztów, następnie powstanie lista projektów, które poddane zostaną pod głosowanie mieszkańców. Głosowanie odbędzie się w dniach od 1 do 10 października 2015. Każdy mieszkaniec będzie mógł oddać dwa głosy: 1 głos na projekt mały i 1 na duży. Głosować mogą wszystkie osoby zamieszkujące na terenie Lublina, które najpóźniej w dniu głosowania ukończą 16 lat. Głosować będzie można za pomocą aplikacji na telefon, strony internetowej www.obywatelski.lublin.eu, w biurach Obsługi Mieszkańców oraz pocztą na adres Urzędu Miasta Lublin (pl. Łokietka 1).