Film „Carte blanche” Jacka Lusińskiego zdobył prestiżową Nagrodę Publiczności podczas 8. Festiwalu Filmów Polskich „Wisła” w Moskwie. To nie koniec międzynarodowych pokazów. W czerwcu weźmie udział w 18 th Shanghai International Film Festival w konkursie głównym - Golden Goblet Award. 

 

Na festiwalu w Szanghaju „Carte Blanche" konkuruje z ośmioma międzynarodowymi produkcjami m.in. z „Cake" z Jennifer Aniston, która za rolę w tym filmie była nominowana do nagrody Złotego Globu. Przewodniczącym jury będzie reżyser nominowanego do „Oskara" filmu „Lewiatan" - Andriej Zwiagincew.

Akcja filmu toczy się w Lublinie, z którego pochodzi także historia tworząca główną fabułę. „Carte Blanche" opowiada historię lubelskiego nauczyciela, który w obawie przed utratą pracy przez wiele lat ukrywał, że traci wzrok. Głównym bohaterem filmu jest czterdziestoparoletni nauczyciel historii, Kacper (Andrzej Chyra) dla którego praca z młodzieżą jest największa pasją. Gdy jego wzrok zaczyna się pogarszać, a tragiczny wypadek odciska piętno na jego życiu, Kacper jest bliski załamania. Propozycja awansu i szansa na wielką miłość powodują, że Kacper decyduje się na ryzykowny krok- postanawia ukryć przed światem utratę wzroku.

Scenariusz filmu został doceniony przez jury konkursu Script Pro w 2012r., którego był laureatem- finalistą. Projekt filmu fabularnego „Carte Blanche" został zrealizowany w ramach czwartego konkursu Lubelskiego Funduszu Filmowego.