Zamknięcie dla samochodów ulicy Żmigród z początkiem lipca – to kolejny krok w stronę tworzenia miasta przyjaznego mieszkańcom. W Śródmieściu pojawiły się aranżacje kwiatowe, trwają prace nad ukwiecaniem ul. Lubartowskiej i animacjami jej podwórek a także przebudowa przejść dla pieszych.- To nie koncepcje, ale realne zmiany w Śródmieściu, dla których inspiracją są pomysły mieszkańców. W pełni popieram inicjatywę „Pieszy Żmigród", dlatego już poleciłem zmianę organizacji ruchu na tej ulicy – mówi prezydent Lublina, Krzysztof Żuk. - Poprzez wprowadzenie strefy zamieszkania i zakazu ruchu na odcinku, który jeszcze dziś jest jednokierunkowy, stworzymy miejsce spokojne i bezpieczne dla inicjatyw mieszkańców. Kolejnym etapem będzie aranżacja tej ulicy, czyli ustawienie ławek, kwietników czy innych elementów małej architektury. Gorąco zachęcam mieszkańców Żmigrodu do wspólnej pracy na rzecz tej przestrzeni.

Projekt organizacji ruchu będzie zawierał montaż estetycznych słupków typu „Lublin" od strony ul. Królewskiej oraz składanych słupków typu „Lublin", umożliwiających dojazd do podwórzy. Zakaz ruchu nie będzie obejmował rowerzystów. Ruch rowerowy na całej długości ulicy będzie dwukierunkowy. Rowerzyści będą mogli wjechać w ul. Żmigród z ul. Królewskiej jadąc od Bramy Krakowskiej oraz wyjechać w ul. Królewską w kierunku ul. Wyszyńskiego.

Na wjeździe w ul. Żmigród od strony ul. Bernardyńskiej pojawi się znak informujący, że ulica jest strefą zamieszkania. Oznacza to, że na ulicy będzie obowiązywało ograniczenie prędkości do 20km/h i bezwzględne pierwszeństwo pieszych. Gdy kierowcy przyzwyczają się do nowej organizacji ruchu, od strony ul. Królewskiej pojawi się krawężnik uwzględniający obniżenia dla rowerzystów. Zmiany zostaną wprowadzone wraz z początkiem lipca.