Tegoroczna VI edycja Carnavalu Sztukmistrzów zaplanowana jest na dni 23-26 lipca. Nowością w tym roku jest Cyrk Podwórkowy, który rozpocznie się już 19 lipca. To mieszkańcy zadecydują, które miejsca w dzielnicy będą odpowiednie do organizacji wydarzenia.

 

Prologiem Carnavalu Sztukmistrzów, będą występy, zaaranżowanej na tę okoliczność wędrownej trupy artystów sztuki nowego cyrku. Pokazy kuglarstwa i akrobatyki odbędą się na podwórkach, skwerach i ulicach ośmiu dzielnic Lublina. Zaczną się 19 lipca i potrwają do dnia oficjalnego rozpoczęcia festiwalu.

Cyrk Podwórkowy to nowy projekt Carnavalu Sztukmistrzów adresowany do mieszkańców dzielnic Lublina znajdujących się dalej od centrum. Nawiązuje do okresu niewielkich wędrownych trup cyrkowych podróżujących od miasta do miasta od dzielnicy do dzielnicy i od podwórka do podwórka, które prezentowały krótkie programy cyrkowe okraszone muzyką i zaspokajały kulturalne potrzeby mieszkańców kamienic.

W ramach Cyrku Podwórkowego Carnavalu Sztukmistrzów zaplanowano łącznie 16 występów w wybranych dzielnicach: Bronowice, Czechów Północny, Czechów Południowy, Dziesiąta, Śródmieście, Kalinowszczyzna, Węglin, Wrotków. Czas trwania występu to 30 do 45 minut. Artyści-profesjonaliści z Polski zaprezentują jednorazowy pokaz w każdej z dzielnic.

Święto Sztukmistrzów w Lublinie rozpocznie się 23 lipca i potrwa do 26 lipca. Hitem programu będą otwarte występy ulubieńców lubelskiej publiczności Burnt Out Punks oraz Lords of Strut, irlandzka grupa która pobija rekordy popularności w social mediach. Spektakle będą odbywały się w otwartej przestrzeni centrum Lublina i salach widowiskowych.

Mocnym punktem Carnavalu Sztukmistrzów 2015 będą wydarzenia muzyczne. Na ulicach koncerty zagrają PompaDur, Czessband i Cie Balltazar „Orkest Bazar”. W Klubie Festiwalowym umiejscowionym na Błoniach pod Zamkiem, od czwartku 23 lipca do niedzieli 26 lipca, po godzinie 21 wystąpią na żywo Baasch, Bokka, Kortez, Król, Miss Papima, Zamilska.

Poza przedstawieniami i pokazami artystycznymi Carnaval Sztukmistrzów to również bezpłatne moduły edukacyjne i kreatywne takie jak warsztaty kuglarskie, twórcze warsztaty, gry i zabawy grupy Cardboardia (w oparciu o pracę z tekturą), warsztaty slackline, które będą odbywały się na błoniach pod Zamkiem.

Nad głowami publiczności, po taśmach zawieszonych na wysokości przechadzać się będą sztukmistrze sportu, czyli uczestnicy międzynarodowej imprezy Urban Highline, integralnego modułu Carnavalu Sztukmistrzów. Taśmy będą umieszczone na Starym Mieście, ulicy Wieniawskiej i pomiędzy Wieżą Trynitarską i Wieżą Katedry Lubelskiej.