Międzynarodowa społeczność cyrkowców zdecydowała, że w 2017 roku największe i najbardziej prestiżowe wydarzenie kultury Nowego Cyrku odbędzie się w Lublinie. To wynik głosowania podczas 38. Europejskiej Konwencji Żonglerskiej. Fundacja Sztukmistrze, dzięki wsparciu Miasta Lublin, zaprezentowała kandydaturę Lublina, który pokonał malownicze Azory.Głosowanie odbyło się podczas 38. Europejskiej Konwencji Żonglerskiej mającej miejsce w położonym w południowym Tyrolu Bruneck. Fundacja Sztukmistrze, dzięki wsparciu Miasta Lublin, zaprezentowała kandydaturę Lublina. Kontrkandydatem do organizacji wydarzenia były należące do Portugalii wyspy Azory, jednak podczas głosowania zdecydowaną większość głosów otrzymał Lublin i tym samym uzyskał tytuł gospodarza Europejskiej Konwencji Żonglerskiej 2017 (European Juggling Convention – EJC).

Organizator Konwencji – Fundacja Sztukmistrze planuje, aby jubileuszowa 40. Europejska Konwencja Żonglerska stała się częścią obchodów 700. rocznicy nadania praw miejskich Lublinowi. EJC 2017 będzie niezwykłą okazją, żeby zachęcić do odwiedzenia Lublina w tym ważnym dla miasta roku wielu miłośników sztuki Nowego Cyrku, zarówno amatorów jak i profesjonalistów, nie tylko z kraju, ale i z zagranicy.

Podczas dziewięciodniowego programu artystycznego lublinianie będą mieli okazję podziwiać występy największych mistrzów sztuki Nowego Cyrku. W ramach konwencji odbędzie się wiele wysokiej klasy spektakli, jak chociażby odbywająca się jedynie raz do roku największa gala współczesnego cyrku, czyli Gala Główna Europejskiej Konwencji Żonglerskiej, jak również szereg wydarzeń otwartych – pokazy ogniowe, wielka parada kuglarska, igrzyska żonglerskie, występy uliczne.

Lublin już raz gościł EJC – w 2012 roku odbyła się tu 35. edycja Konwencji, która została okrzyknięta przez międzynarodową społeczność Nowego Cyrku jedną z najlepszych w historii festiwalu. Planowana na 22-30 lipca 2017 roku Europejska Konwencja Żonglerska Lublin 2017 ma przyciągnąć ponad 3000 sztukmistrzów z całego świata.