Jeszcze w tym roku ma zostać wyłoniony wykonawca, który zmodernizuje plac Litewski. Pierwsze prace rozpoczną się wiosną przyszłego roku. Inwestycja będzie gotowa wiosną 2017 roku.

 

Nazwy firm, które zdecydują się na start w przetargu poznamy w listopadzie. Miasto chce rozstrzygnąć przetarg i wyłonić wykonawcę modernizacji placu jeszcze w tym roku.

- Centrum miasta zmieni się diametralnie. Budujemy nową jakość przestrzeni, która będzie stanowić wizytówkę Lublina. Plac Litewski to jedno z najbardziej reprezentacyjnych miejsc w Lublinie, dlatego zależy nam, by wszystkie prace zakończyć przez latem 2017 i oddać plac do dyspozycji mieszkańców w jubileuszowym roku 700-lecia miasta – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Miasta Lublin.

W ramach modernizacji uporządkowana zostanie przestrzeń publiczna placu Litewskiego o powierzchni ok 35 000 mkw. Miejsce centralnej fontanny miejskiej zajmie nowoczesny i interaktywny kompleks urządzeń wodnych. Nowością będzie również wyłącznie z ruchu kołowego i przekształcenie w reprezentacyjny pasaż pieszy ul. Krakowskie Przedmieście na odcinku od ul. Kołłątaja do ul. Kapucyńskiej.

W trakcie robót plac Litewski pozostanie dostępny dla realizowanych tam obchodów świąt i uroczystości narodowych. Pierwsze prace przy modernizacji infrastruktury wraz z budową nowych sieci instalacyjnych rozpoczną się w pierwszym kwartale 2016 roku. Równolegle prowadzone będą prace przy urządzaniu terenów zielonych, z uporządkowaniem układu ścieżek, i zmianą nawierzchni. Wykonany zostanie także plac zabaw dla dzieci wraz z wyposażeniem.