W Lublinie rozpoczęły się ferie zimowe. Część dzieci i młodzieży wyjedzie na zimowiska, wiele spędzi dwa tygodnie w domach. Policja już teraz radzi, by zadbać o bezpieczny zimowy wypoczynek naszych podopiecznych.

 

W trosce o bezpieczeństwo wyjeżdżających na zimowy wypoczynek prowadzone będą wzmożone kontrole. Szczególną uwagę funkcjonariusze zwrócą na stan trzeźwości kierowców, dokumenty uprawniające do kierowania pojazdem, jego użytkowania oraz świadczenia usług w zakresie zarobkowego przewozu osób.Poza tym dokładnie sprawdzą stan techniczny autokarów i busów: szczególnie układ hamulcowy, układ kierowniczy, prawidłowe ogumienie, oświetlenie, oznakowanie oraz wyposażenie.

Przypominamy rodzicom i opiekunom, że każdy zorganizowany wyjazd można zgłosić dzwoniąc na numer 997 lub bezpośrednio do Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji. W tym roku kontrole autokarów są przeprowadzane na dwóch parkingach: przy Al. Zygmuntowskich między obiektami MOSiR a stacją paliw oraz przy Muzeum Wsi Lubelskiej przy Al. Warszawskiej. Jednocześnie prosimy, aby informacje o planowanych wycieczkach zgłaszane były przynajmniej z jednodniowym wyprzedzeniem.

Policjanci radzą, na co szczególnie należy zwrócić uwagę podczas wyjazdu dzieci na wypoczynek:

- pamiętajmy, że w czasie wyjazdu dzieci mogą być narażone na kradzież, dlatego lepiej, aby pozostawiły w domu wartościowe przedmioty, markowe ubrania i większe kwoty pieniędzy

- przestrzegajmy dzieci przed kontaktami z osobami obcymi

- zaopatrzmy nasze pociechy w karteczki z ważnymi numerami prywatnymi i alarmowymi.

Dzieci, które pozostają w domu, powinny szczególnie pamiętać, by nie chwalić się kluczami do mieszkania. Przypominajmy swoim pociechom o konieczności zamykania drzwi od wewnątrz i o zakazie wpuszczania osób nieznajomych.

Górki saneczkowe w pobliżu dróg, czy ślizgawki na zamarzniętych taflach wodnych to miejsca, na które policjanci podczas ferii będą zwracać szczególną uwagę. Przestrzegajmy nasze pociechy przed tego typu zachowaniem. Wytłumaczmy im, że mimo tafli lodu, która znajduje się na rzece, może się ona załamać.

W przypadku, kiedy dzieci nie wyjeżdżają na zimowiska, zachęcamy do uczestnictwa w półkoloniach, organizowanych przez szkoły lub inne instytucje. Wtedy pod opieką opiekunów nie będzie im groziło niebezpieczeństwo.