System Lubelskiego Roweru Miejskiego rozpoczął kolejny sezon. Po raz pierwszy miejskie jednoślady pojawią się w Świdniku, nowością są także dwie stacje z rowerami dla dzieci.

 

Nasz system liczy dziś 891 rowerów, 90 stacji i jest drugim największym w Polsce.

-  Każdej dzielnicy zapewniliśmy dostęp do miejskiego jednośladu. Nieprzypadkowo sezon 2016 rozpoczynamy przy stacji z rowerami dziecięcymi. Wspólnie z naszymi partnerami z Porozumienia Rowerowego chcemy przekonywać do dobrych praktyk już najmłodsze pokolenia mieszkańców naszego miasta – podkreśla prezydent Lublina Krzysztof Żuk.

Pierwsze dwa sezony funkcjonowania systemu przyniosły ponad 41 tysięcy zarejestrowanych użytkowników i 550 tysięcy wypożyczeń przy 43 stacjach i 430 rowerach. Powiększenie systemu znacząco zwiększy dostępność rowerów dla tysięcy mieszkańców, co uczyni go jeszcze bardziej atrakcyjnym i konkurencyjnym dla komunikacji indywidualnej.

Nie bez znaczenia jest to, że w rozbudowę włączył się Świdnik, dzięki czemu mieszkańcy obu miast będą mogli bez przeszkód przemieszczać się między nimi korzystając z 5 stacji i 41 rowerów zlokalizowanych w Świdniku.

Absolutną nowością w systemie od 2016 roku są 2 stacje z 20 rowerami z kołami dla dzieci, zlokalizowane przy wejściach do Ogrodu Saskiego.  Lublin współfinansując od kilku lat zajęcia z edukacji rowerowej stawia na szkolenie młodych rowerzystów od najmłodszych lat.

- Efektem tych działań jest otwarcie w 2015 roku Miasteczka Ruchu Drogowego, a teraz stacji z rowerkami dziecięcymi – dodają miejscy urzędnicy. - Rodzice przychodzący na spacery do Ogrodu będą mogli wypożyczyć dzieciom rowerki, umożliwiając im naukę podstawowych umiejętności w bezpiecznych warunkach i przyjaznej przestrzeni.