Modernizacja Zespołu Szkół Budowlanych przy ul. Słowiczej i przebudowa szkolnych boisk są konieczne - pisze w interpelacji do prezydenta Lublina Marcin Pogorzałek, radny klubu "Wspólny Lublin". - W tym roku zabraknie na to pieniędzy, ale możemy wykonać przynajmniej dokumentację techniczną - odpowiada prezydent.

 

Budynek ZSB jest w fatalnym stanie, wymaga kompleksowego remontu i docieplenia. - W ostatnich latach udało nam się wymienić jedynie pamiętającą lata sześćdziesiąte stolarkę okienną i uzupełnić braki w elewacji - wyjaśnia Marek Solan, dyrektor ZSB przy ul. Słowiczej 3 - Pozostały jednak zawilgocone fundamenty, nieszczelny dach i niedocieplona elewacja.

Na to jednak nie było pieniędzy. Efekt jest taki, że na ścianach tworzy się grzyb, a w jednym z pomieszczeń odpadł tynk z sufitu. - Jeśli jak najszybciej nie wykonamy tych robót, wcześniejsze nakłady pójdą na marne - dodaje dyrektor Solan.

Kolejna sprawa to wykorzystanie źródeł energii bioodnawialnej. - Można to zrobić przy okazji remontu dachu, np. montując tam solary - W ten sposób udałoby się obniżyć koszty podgrzewania wody.

Marcin Pogorzałek, miejski radny z Bronowic wskazuje, że priorytetem jest również wymiana instalacji elektrycznej budynku. Ma już ponad 50 lat. - Nie przystoi do dzisiejszych czasów i zwyczajnie stwarza zagrożenie - nie ukrywa radny.

Modernizacji wymagają także boiska ZSB. Trawiaste, jest jedynym pełnowymiarowym boiskiem piłkarskim w okolicy. Budowane w latach 60-tych wymaga całkowitej wymiany murawy,Znajdujące się obok boiska asfaltowe nie spełniają podstawowych wymogów. - Nie można prowadzić zajęć na takich obiektach.

Co na to Ratusz? W tym roku w miejskiej kasie nie ma  środków na taki remont. Najwcześniej w budżecie na przyszlł rok można szukać pieniędzy na tę inwestycję. - Dyrektor Solan rozmawiał w tej sprawie z prezydentem Krzysztofem Żukiem - dodaje radny Pogorzałek. - Wolą prezydenta jest, by w tym roku wykonać dokumentację przedsięwzięcia.