Lubelski magistrat che rozłożyć remont placu Litewskiego na etapy. W tym roku powstałaby fontanna, w przyszłym reszta. Chodzi o to, by nie wydawać 50 milionów złotych na tę inwestycję z własnej kieszeni.

 

Miasto wraca do sprawy rewitalizacji placu Litewskiego. Najnowsza propozycja to zbudowanie w tym roku całego systemu wodotrysków - najważniejszej i najdroższej części przebudowy. Resztą ratusz ma się zająć, gdy będą na to pieniądze, głównie z dofinansowania z Unii Europejskiej na lata 2014-2020.

- Najważniejsze jest dla nas znalezienie źródła finansowania zewnętrznego, mając je będziemy mogli zdecydować w jakim zakresie zrealizować w tym roku tę inwestycję. Nie ma jeszcze ostatecznej decyzji w tej sprawie - mówi K. Żuk.

Prezydent sugeruje, że wykonaniem atrakcji wodnych mogłoby zająć się Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji. Miejska spółka zrobiłaby to za swoje pieniądze. Potem ratusz zleciłby jej obsługę i serwisowanie instalacji na placu i płaciłby za to przez np. 10 lat. Druga część prac, np. związana z przedłużeniem deptaka do skrzyżowania Krakowskiego Przedmieścia z ul. Kołłątaja i 3 Maja byłaby sfinansowana w przyszłym roku.

Według zapowiedzi architekta Jacka Cieplińskiego,autora ostatecznej koncepcji renowacji placu Litewskiego, na promenadzie przy budynku poczty oraz przy klasztorze i kościele Kapucynów powstanie zespół linearnych fontann oparty o dysze "suchego placu". Promenada i fontanny będą kończyć się jeszcze jednym wodotryskiem w kształcie spirali, na placu przy hotelu Europa, przed obecnym Pedetem i na końcu dzisiejszego deptaka.

Raz, dwa razy w tygodniu plac Litewski ma być sceną dla niezwykłych pokazów. Woda tryskająca z nowej fontanny będzie tańczyć podświetlona różnymi kolorami, na ekranie wodnym widzowie zobaczą multimedialne projekcje. Takiej atrakcja nie ma nigdzie w Polsce.

Pomniki na placu zostaną na swoim miejscu. Zniknie za to stacja meteorologiczna, a wszystkie budynki na placu oraz inne obiekty (m.in. topola zwana baobabem) otrzymają iluminację. Projektanci zakładają, że alejki, chodniki, a także drewniane tarasy na placu muszą być wykonane z materiałów najwyższej jakości - z wysokiej klasy kamienia, bruku ciętego, drewna egzotycznego.