W niedzielę przed Centrum Kultury widać było ukraińskie flagi. Przedstawiciele środowisk artystycznych zorganizowali Lubelski EuroMajdan Kulturalny. Inicjatywa ma pokazać, że Lublin solidaryzuje się z protestującymi w Kijowie.

W niedzielę o godz. 12 przed Centrum Kultury w ramach Lubelskiego EuroMajdanu Kulturalnego „LEK” rozpoczęły się występy artystów. O godz. 16 koncerty przeniosły się do sali widowiskowej. Mnóstwo ludzi odpowiedziało na apel organizatorów i przyozdobiło swoje ubrania żółto-niebieskimi wstążkami. Lubelski EuroMajdan to wyraz wsparcia dla protestujących na EuroMajdanie w Kijowie.

- To wstyd dla nas, dla lublinian, dla województwa, że jeszcze nie wyruszył stąd żaden transport pomocy humanitarnej dla protestujących – mówił ks. Stefan Jan Batruch, proboszcz parafii greckokatolickiej w Lublinie. I zaapelował o konkretną pomoc dla protestujących na Ukrainie.

Podczas Lubelskiego EuroMajdanu Kulturalnego była też prowadzona zbiórka najbardziej potrzebnych leków, środków opatrunków, przeciwbólowych, witamin oraz ubrań zimowych. – Fantastyczna inicjatywa. Mimo mrozu wszyscy chętnie braliśmy w tym udział. Myślę, że nasze wsparcie jest ważne dla Ukraińców – uważa Małgorzata, studentka z Lublina.

 

Lubelski EuroMajdan - galeria zdjęć