Dyrektor V LO w Lublinie od kilku lat prosi władze miasta o remont elewacji budynku, w którym znajduje się szkoła. Jego starania wspiera radny Zbigniew Targoński. Wszystko wskazuje na to, że miasto znajdzie pieniądze na ten cel.

Budynek V Liceum Ogólnokształcącego ma 65 lat. W ostatnich latach w szkole wymieniono okna, drzwi, naprawiono dach, ocieplono budynek. Miasto przeznaczyło też pieniądze na remont klatek schodowych, odmalowanie sal lekcyjnych i remont sanitariatów.

– Odnowienia wymaga jeszcze elewacja, zarówno ze względów estetycznych, jak i bezpieczeństwa. Budynek z zewnątrz nie był remontowany od początku swojego istnienia. Elewacja ledwo się trzyma – przyznaje Zbigniew Jakuszko, dyrektor V Liceum Ogólnokształcącego w Lublinie. – Również Rada Dzielnicy uważa, że ten remont jest konieczny. Ważna jest też pomoc samorządowców, którzy pochodzą z konkretnych dzielnic i widzą ich problemy.

Dyrektor o kompleksowy remont szkoły stara się od 2008 roku. Kontrole Urzędu Miasta również wskazują na jego konieczność. Starania dyrektora wspiera Zbigniew Targoński, radny z klubu Wspólny Lublin i wiceprzewodniczący Rady Miasta Lublin.

– Dwa lata temu złożyłem pierwszy wniosek do budżetu w tej sprawie. Wtedy nie udało się znaleźć pieniędzy na ten cel. Ale jest szansa, że w tym roku będzie inaczej. Zwłaszcza, że prezydent Żuk obiecał, że elewacja zostanie odnowiona – zapewnia Zbigniew Targoński. – To bardzo ważna inwestycja, bo szkoła mieści się w centrum miasta i obecnie odstaje wyglądem od budynków w tej części miasta.

V Liceum Ogólnokształcące od lat cieszy się niesłabnącą popularnością wśród młodzieży. – Z niżem demograficznym na razie nie mamy problemu. Mamy 850 uczniów. Poziom nauczania jest bardzo wysoki, mamy 100 proc. zdawalność matur – podkreśla dyr. Jakuszko. Szkoła ma też doskonałą bazę sportową, m.in. dwie sale gimnastyczne, siłownię z nowoczesnym sprzętem, boisko. Od dwóch lat istnieją w niej klasy sportowe ukierunkowane na siatkówkę chłopców.