W niedzielę o godz. 12 przed lubelskim Ratuszem zostanie otwarta wystawa „Droga do wolności – Euromajdan Ukraina” autorstwa zespołu fotografów Viktoriyi Karlson. Zdjęcia zostały wykonane podczas protestów odbywających się na kijowskim placu Niepodległości od listopada 2013 roku do lutego 2014 roku.

 

W połowie listopada 2013 roku ludność Ukrainy wyszła na ulice w poszukiwaniu drogi do wolności i godnego życia. Plac Niepodległości stał się świadkiem poświęcenia i impulsem dla narodu ukraińskiego do powstania i walki o lepszą przyszłość. Przełomowe wydarzenia na Ukrainie, znane pod nazwą Euromajdanu, przykuły uwagę całego świata.

– Na wystawie zobaczymy nie tylko zdjęcia przedstawiające wydarzenia, które znamy z ekranów telewizorów czy gazet. Na kijowskim Majdanie toczyło się zwykłe życie, ludzie się obejmowali, modlili. Artystka w wyjątkowy sposób potrafiła uchwycić takie ulotne momenty – mówi Piotr Kowalczyk, przewodniczący Rady Miasta Lublin i organizator wystawy. – Ta wystawa spotkała się z bardzo życzliwym przyjęciem studentów z Ukrainy, którzy popierali walkę swoich rodaków, a niekoniecznie mogli z nimi być.

Wystawie towarzyszą cztery filmy stanowiące komentarz do prezentowanych na zdjęciach wydarzeń.