Setki lublinian zobaczyło już wystawę „Droga do wolności – Euromajdan Ukraina”, którą od niedzieli można oglądać przed Ratuszem. Na wernisażu oprócz artystki Viktoriyi Istominy, byli prezydent Krzysztof Żuk oraz Piotr Kowalczyk, przewodniczący Rady Miasta Lublin.

 

W niedzielę o godz. 12 przed lubelskim Ratuszem została otwarta wystawa „Droga do wolności – Euromajdan Ukraina” autorstwa zespołu fotografów Viktoriyi Karlson. Zdjęcia zostały wykonane podczas protestów odbywających się na kijowskim placu Niepodległości od listopada 2013 roku do lutego 2014 roku.

– Na wystawie są nie tylko zdjęcia przedstawiające wydarzenia, które znamy z ekranów telewizorów czy gazet. Na kijowskim Majdanie toczyło się zwykłe życie, ludzie się obejmowali, modlili. Artystka w wyjątkowy sposób potrafiła uchwycić takie ulotne momenty – mówi Piotr Kowalczyk, przewodniczący Rady Miasta Lublin i organizator wystawy.

Autorką fotografii jest Viktoria Istomina ze Lwowa i zespół współpracujących z nią fotografów. - Żaden człowiek nie może pozostać obojętny wobec krwawych wydarzeń, które od paru miesięcy mają miejsce na Ukrainie. Nasz zespół również nie mógł patrzeć z daleka na to, co się działo w naszym kraju – mówiła artystka.

Wystawę już obejrzało wielu lublinian. – Te fotografie robią ogromne wrażenie. Dobrze, że mieszkańcy Lublina mogą je zobaczyć na tej niezwykłej wystawie – mówi Jadwiga Mach, radna Wspólnego Lublina.

 

Więcej zdjęć z wernisażu wystawy