W Lublinie ma szansę powstać Poznawalnia – Centrum Zabawy Wiedzą. – Będzie to instytucja na wzór Centrum Nauki Kopernik w Warszawie – mówi Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydent Lublina. – Stosowane byłyby tam innowacyjne formy nauki. Uczniowie mogliby brać udział w różnych eksperymentach.

Poznawalnia mogłaby powstać w starej słodowni przy Misjonarskiej. – Szczegóły na razie nie są znane, bo musimy najpierw pozyskać nieruchomość. Dopiero potem powstanie projekt centrum – zapowiada Krzyżanowska.

Początkowo Poznawalnia miała być zlokalizowana na Dworcu Północnym w Lublinie. – Prowadziliśmy rozmowy z koleją, ale nie mogliśmy zaakceptować warunków, jakie postawiła – informuje Joanna Bobowska z biura prasowego Urzędu Miasta. – Drugim rozważanym miejscem jest słodownia. Uratowalibyśmy ten obiekt, co przełożyłoby się na rewitalizację całej dzielnicy. Wokół są tereny miejskie, więc nie byłoby problemów z parkingami. Na razie teren ten nie ma uregulowanego stanu prawnego.

Z planów miasta już cieszą się najmłodsi mieszkańcy Lublina. – Byłem w Centrum Nauki Kopernik i bardzo mi się tam podobało. Chciałbym, żeby coś takiego powstało w naszym mieście – mówi Kuba, uczeń V klasy jednej z lubelskich szkół.