Ogród będzie otwarty całą dobę. Nie będzie można na jego teren wprowadzać psów z wyjątkiem przewodników. Jazda rowerem będzie dozwolona jedynie po wyznaczonych alejkach. Ograniczenie to nie dotyczy dzieci do 10 lat. Ale regulamin muszą jeszcze zatwierdzić radni.

Miasto przygotowało regulamin Ogrodu Saskiego. Zostanie on poddany pod głosowanie na sesji Rady Miasta Lublin, która odbędzie się 13 marca.

Regulamin został poprzedzony konsultacjami społecznymi. Ratusz proponował m.in. całkowity zakaz dla rowerzystów. Był to jeden z punktów, które wzbudziły najwięcej emocji wśród mieszkańców miasta. Przeciwko zakazowi dla rowerzystów opowiedział się m.in. Aleksander Wiącek z Porozumienia Rowerowego. – To będzie zakaz martwy, zachęcający do łamania prawa. Można natomiast wprowadzić przepis, by rowerzyści ustępowali pierwszeństwa pieszym – zaproponował Wiącek. Zwrócił też uwagę, że zakazem byłyby objęte również małe rowerki dla dzieci.

Tego zdania była też większość mieszkańców obecnych na spotkaniu. – W tym parku nauczyłem się jeździć na rowerze, podobnie mój syn i nie wyobrażam sobie, by park miał być zamknięty dla rowerzystów – podkreślał pan Tomasz z Wieniawy. Najwyraźniej to przekonało urzędników i zrezygnowali z całkowitego zakazu. W jego miejsce wyznaczając alejki dla rowerzystów.