Dzięki przebudowie ul. Filaretów w Lublinie kierowcom przybyło pasów ruchu, a rowerzystom bezpieczna trasa. Drogowcy nie uniknęli jednak usterek, które wiosną muszą naprawić.

 

– Warto było się trochę pomęczyć – ocenia Jarosław Grykałowski, kierowca mieszkający na LSM. – Jeździmy po idealnie równej nawierzchni. A dodatkowe pasy ruchu usprawniają przejazd – dodaje.

Do tej pory ulica Filaretów była jedną z najbardziej zakorkowanych ulic w mieście. Mieszkańcy LSM narzekali, że muszą stać w korkach, by dojechać do centrum. Dlatego miasto postanowiło gruntownie przebudować tę arterię.

Najwięcej zmieniło się na skrzyżowaniu ul. Filaretów z Głęboką. Pierwszy przystanek komunikacji miejskiej na tej ulicy został schowany w zatoce przystankowej. Dzięki temu autobusy i trolejbusy nie będą już zajmować pasa ruchu podczas postoju. Teraz można też skręcić w lewo w ul. Filaretów ze środkowego pasa ul. Głębokiej.

– Co istotne, nie tylko przebudowaliśmy jezdnię, ale powstały też nowe wiaty przystankowe. Rowerzyści dostali nową ścieżkę rowerową oddzieloną od jezdni – wylicza Grzegorz Siemiński, zastępca prezydenta Lublina.

– Na rondach przy ZUS i Jana Pawła drogowcy montują jeszcze specjalne podpórki dla rowerzystów, tak by przy oczekiwaniu na zielone światło mogli się ich przytrzymać i odpocząć – tłumaczy Karol Kieliszek z biura prasowego Ratusza. – Super – cieszy się 19-letni Piotrek z Czubów. – Filaretów była niebezpieczna dla rowerzystów.

Drogowcy nie uniknęli usterek, Wiosna będą musieli je naprawić.

Miasto rozbudowuje też na LSM trakcję trolejbusową. Powstały już m.in. odcinki na ul. Wileńskiej i Głębokiej. – Lublin to jedno z trzech miast w Polsce, w którym kursują trolejbusy. Chcemy rozwijać ten ekologiczny środek transportu, bo nie emituje żadnych szkodliwych substancji i jest cichy – tłumaczy G. Siemiński.

Sieć powstanie nad dwiema ulicami: Filaretów między ul. Jana Pawła II a rondem obok ZUS i nad Zana od ronda do ul. Nadbystrzyckiej.

W Lublinie jest obecnie osiem linii trolejbusowych o łącznej długości ponad 33 kilometry. Do końca 2015 r. przybędzie łącznie około 26 km trakcji, m.in. na ul. Filaretów.