Największym sukcesem, na który mieszkańcy Czubów i Węglina czekali od lat jest przebudowa ulicy Filaretów i ul. Armii Krajowej. Powodem do radości są też nowe ścieżki rowerowe, przejścia dla pieszych i kryta pływalnia w szkole przy ul. Roztocze.

 

Filaretów jak spod igły

Mieszkańcy i użytkownicy dróg mogą korzystać z nowej, równiej nawierzchni jezdni w ulicy Filaretów. Łatwiej i szybciej można się przemieszczać, bo w ramach przebudowy poszerzona została jezdnia. Od ulicy Zana do Głębokiej kierowcy mają do dyspozycji po dwa pasy ruchu w obie strony. 

W miejscu, gdzie przed remontem trzeba było stać w korkach, czyli przy zjeździe w ulicę Głęboką, są teraz dwa skręty w prawo. W ramach wykonywanych prac został przebudowany wiadukt nad wąwozem łączącym Czuby i LSM.

Również rowerzystów cieszy remont Filaretów. Zamiast lawirować pomiędzy samochodami, mogą korzystać z całkiem nowej ścieżki rowerowej. Powstały też stacje wypożyczalni rowerów, nowe chodniki i bezpieczne przejścia dla pieszych. 

Całość remontu ulicy Filaretów pochłonęła około 20 milionów złotych.

Armii Krajowej w przebudowie

Na finiszu jest przebudowa Armii Krajowej na odcinku od al. Jana Pawła II do skrzyżowania z ul. Orkana i fragmentem ul. Orkana. W ramach przebudowy jest nowa jezdnia, ścieżki dla rowerów, chodniki i co ważne dla pieszych, nowe przejście z sygnalizacją świetlną przy skrzyżowaniu Armii Krajowej z ul. Orkana.

Wartość tej inwestycji to około 6 milionów zł.

W ostatnich latach w tej części jakość dróg i ich sieć znacznie się rozbudowała. Jest al. Jana Pawła II połączona z al. Kraśnicką. Wraz z ul. Filaretów i Armii Krajowej tworzą dobry układ komunikacyjny.

Plany zagospodarowania porządkują przestrzeń

Dużym sukcesem jest doprowadzenie do uchwalenia planów zagospodarowania przestrzennego w okolicach ulicy Watykańskiej oraz dla rejonu pomiędzy ulicą Jutrzenki a Matki Teresy z Kalkuty.

- Plany zagospodarowania rozwiązują problemy niezagospodarowanych terenów i dają szanse na nowe inwestycje i  zapobiegają tym niepożądanym, np. powstawaniu galerii handlowych - mówi Marek Jakubowski, radny miejski. 

Pierwsza zmiana dotyczy okolic ul. Watykańskiej i rozwiązuje nabrzmiały problem obsługi komunikacyjnej działki spółdzielni mieszkaniowej z niedokończonym budynkiem. Zmieniony plan pozwala na wybudowanie ciągu pieszo- jezdnego od strony ul. Watykańskiej. Odblokowane w ten sposób miejsce stanie się atrakcyjną działką. Może tu powstać centrum medyczne.

Druga zmiana planu dotyczy rejonu między ul. Jutrzenki a ul. Matki Teresy z Kalkuty. To miejsce odstrasza widokiem. Jest tu niedokończona budowa kompleksu mieszkalno-usługowego, która zatrzymała się po wybudowaniu bloków. Zmiana planu zagospodarowania porządkuje teren, daje szansę na ciekawą zabudowę działki.

Jest komisariat - jest bezpieczniej

Ta inwestycja to przede wszystkim poprawa bezpieczeństwa mieszkańców Czubów. Komisariat VII  policji został przeniesiony pod koniec 2013 roku. z ul. Różanej 1, gdzie policja wynajmowała pomieszczenia były wynajmowane od Spółdzielni Mieszkaniowej.

Nowy obiekt jest monitorowany, ma nowocześnie wyposażone pokoje, wewnątrz znajdują się: poczekalnia, recepcja, punkt przyjęć interesantów, pomieszczenie dyżurnego, sala odpraw, siłownia, szatnie, magazyn broni, składnice akt, magazyny dowodów rzeczowych, pokoje przesłuchań oraz okazań. Na trzecim piętrze utworzono dobrze wyposażoną policyjną izbę dziecka.

Przedszkole rozwiązało problemy

W 2012 roku oddano Przedszkole nr 85 przy ul. Onyksowej. Jest w stanie pomieścić 100 dzieci. Uczęszczają do niego maluchy w wieku 2,5- 5 lat. Miasto wykupiło gotowy już obiekt i zorganizowało w nim przedszkole.

Basen na osiedlu  Świt

W Zespole Szkół nr 7 przy ul. Roztocze w 2013 roku powstała nowoczesna pływalnia. Z inwestycji cieszą się szczególnie dzieci, które mogą rozwijać swoją pasję pływania. Inwestycja kosztowała około 8 milionów zł.

Nowe ulice, schody, alejki

Remont y ul. Stokrotki, Radości i Łukowskiej, miejsca parkingowe (al. Jana Pawła II, ul. Dziewanny, Ruciana, Radości, Ułanów), przebudowa głównych alei dla pieszych na osiedlu Łęgi i Ruta, schody do wąwozu w Parku Rury, kilka placów zabaw i chodników – to bilans osiedlowych inwestycji w ostatnich latach.