Miasto w ramach konkursu „Zielone Miasta – w stronę przyszłości!” otrzymało od wiceministra środowiska wyróżnienie w kategorii „zieleń w mieście” za jedno z najlepszych w kraju rozwiązań w infrastrukturze miejskiej służące ochronie środowiska. Chodzi o projekt Parku Jana Pawła II, który jest dziełem radnego Marka Jakubowskiego i Stowarzyszenia Nasze Czuby.

 

Konkurs pod patronatem Unii Europejskiej był rozgrywany w siedmiu kategoriach. Lublin startował w kategorii „Zieleń w mieście". Park Jana Pawła II zlokalizowany jest w jednym z wielu niezwykle cennych krajobrazowo i przyrodniczo wąwozów Lublina. Powstał zaledwie w 4 lata i zajmuje obszar ponad 22 hektarów. 

 - To dla nas ogromny sukces - nie ukrywa Marek Jakubowski, radny Wspólnego Lublina. - Wspólnie ze Stowarzyszeniem Nasze Czuby walczyliśmy o ten park, dziś mamy wielką satysfakcję, że projekt jest realizowany.

Funkcjonalność parku można opisywać kierując się wieloma kategoriami. Park służy młodym i starszym mieszkańcom miasta i jest parkiem rodzinnym. Dzieci mają tu place zabaw wyposażone w różne tory przeszkód, są boiska do siatkówki, kometki, koszykówki, tory dla deskorolek i wrotek. Na terenie parku odbywają się „zielone lekcje z ekologii”. Został zbudowany tutaj także mini amfiteatr, w którym odbywają się zajęci taneczne oraz przedstawienia organizowane przez lokalną społeczność.