Radni przeznaczyli 3 mln zł na przebudowę ul. Armii Krajowej. Inwestycja jest możliwa, bo miasto dostało również 3 mln zł dofinansowania do tej inwestycji w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych, czyli tzw. schetynówek. – To bardzo długo wyczekiwana inwestycja – mówi Marek Jakubowski, radny Wspólnego Lublina.

 

Prace obejmą odcinek od Jana Pawła II do ul. Orkana. Przebudowany będzie też fragment ul. Orkana: od ul. Armii Krajowej do ul. Tatarakowej.  – W planie jest przebudowa infrastruktury podziemnej, wykonanie nowej nawierzchni jezdni, wymiana słupów trakcji trolejbusowej. Wzdłuż ulicy powstaną też chodniki i ścieżka rowerowa. Na skrzyżowaniu z ul. Orkana pojawią się w końcu przejścia dla pieszych – wylicza radny Marek Jakubowski z klubu Wspólny Lublin.

Radny wskazuje, że brak przejść dla pieszych w tym miejscu utrudniało połączenie komunikacyjne między 3 osiedlami. – Wiadukt i przejście podziemne są daleko, mieszkańcy często skracali sobie drogę i przechodzili w miejscach niedozwolonych. To jest bardzo niebezpieczne, bo ruch jest spory – uważa radny Jakubowski. – Od lat optowałem za tym, by w tym miejscu zrobić przejście podziemne, w którym mogłyby również funkcjonować np. sklepy. Ale cieszę się, że uda się w inny sposób usprawnić komunikację. To bardzo długo wyczekiwana inwestycja.

Pieniądze potrzebne na wkład własny miasto „pożyczyło” z puli przeznaczonej na remont ul. Łęczyńskiej. Prezydent zapewnia jednak, że nie ma mowy o rezygnacji z prac na Łęczyńskiej. Remont może być wykonany jeszcze w tym roku, ale ostatnie płatności za wykonane prace zostaną zrealizowane dopiero w 2015 roku, dlatego możliwe było przesunięcie pieniędzy.