Było uroczyście i wzruszająco, ale też wesoło i kolorowo. Szkoła Podstawowa nr 46 im. Króla Jana III Sobieskiego w Lublinie świętowała w czwartek 25-lecie istnienia.

 

Wspaniałą uroczystość rozpoczęła msza św.w kościele pw. św. Wojciecha. Potem - podczas akademii - uczniowie w ciekawy sposób przedstawili krótką, ale niezwykle bogatą historię szkoły. W uroczystości brali udział lubelscy radni "Wspólnego Lublina" Marek Jakubowski i Mariusz Banach.

- Gratuluję szkole pięknego jubileuszu, a doświadczonemu gronu pedagogicznemu życzę "pokory siewcy", który musi zgodzić się na to, aby plony z jego zasiewu zbierał ktoś zupełnie inny - podkreślił M. Banach.

 

Pierwszy dzwonek w budynku szkoły rozbrzmiał 1 września 1988 roku. Początkowo w szkolnych murach miało pomieścić się tysiąc uczniów, ale wraz z wyżem do szkoły przychodziło coraz więcej dzieci. Dziś w placówce zatrudnionych jest 29 nauczycieli, którzy uczą i sprawują opiekę nad 280 uczniami.

Podstawówka na Łęgach może poszczycić się kilkunastoma tysiącami absolwentów, kilkuset nauczycielami, którzy ich uczyli, a także wieloma osiągnięciami w sporcie, olimpiadach i konkursach.

– Choć minęło już tyle lat, zawsze czuję się tutaj jak u siebie – mówiła pani Agata, jedna z pierwszych absolwentek szkoły. – A z koleżankami z dawnej klasy utrzymujemy kontakty do dziś.

Najważniejsze osiągnięcia z ostatnich lat to powołanie Stowarzyszenia Przyjaciół Szkoły "Bądźmy Razem", dzięki któremu w szkole prowadzone są dodatkowe zajęcia sportowe. Nie brakuje też wielu ciekawych projektów. To m.in. "Szkoła pozytywnych wrażeń", "Nasze miasto bez elektrośmieci", czy program promujący zdrowie, opracowany w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy

– Z kolei w ramach rządowego programu "Radosna szkoła" udało nam się stworzyć plac zabaw oraz salę rekreacyjną dla najmłodszych uczniów - uzupełnia Alina Aleksandrowicz, dyrektorka SP 46. I dodaje: - Choć mamy na koncie wiele sukcesów, mam nadzieję, że to, co najpiękniejsze, jest jeszcze przed nami.