Miliony na budowę ulicy Poligonowej i Zelwerowicza oraz przedłużenia al. Solidarności, nowa szkoła na Sławinie – to tylko niektóre z ważnych inwestycji, które zmieniają życie mieszkańców. Miasto zaczęło wreszcie wykorzystywać swoją szansę. Tych inwestycji nie byłoby gdyby nie Wspólny Lublin. Teraz chcemy dokończyć to, co w ostatnich latach udało się rozpocząć.

 

Jeździmy al. Solidarności

Największa inwestycja drogowa w Lublinie została zakończona. Możemy już jeździć nowym odcinkiem przebudowanej al. Solidarności. Nowa trasa jest jedną z trzech dróg prowadzących do obwodnicy Lublina. We wrześniu pierwsi kierowcy skorzystali z przedłużenia al. Solidarności oraz drogi ekspresowej S17 będącej fragmentem obwodnicy miasta. Wyjazd w kierunku Warszawy był największym wyzwaniem i najdroższą inwestycją realizowaną przez miasto na kwotę 320 mln zł. Nowa droga dojazdowa do węzła drogowego „Dąbrowica” stanowi połączenie układu komunikacyjnego miasta z obwodnicą Lublina. Prace obejmowały budowę odcinka drogi krajowej nr 19 o łącznej długości 5,8 km, w tym: na terenie miasto o długości 3.8 km od skrzyżowania z al. Warszawską do granicy miasta.


Zaplecze sportowe dla Gimnazjum nr 16

Miasto zbudowało zaplecze dla obiektów sportowych. Powstały szatnie, łazienki, sale do ćwiczeń, gabinet odnowy biologicznej. W Gimnazjum nr 16 od 2004 roku działa Wojewódzki Ośrodek Szkolenia Sportowego Młodzieży o profilu piłka nożna. Takich ośrodków w kraju jest 16. Szkoła przyjmuje młodzież z klubów sportowych i wyłapuje talenty. Trafiają do klubów ekstraklasy, takich jak Legia Warszawa, Lech Poznań, Ruch Chorzów.Powstający budynek sportowy z zapleczem szatniowym to dokończenie dużej inwestycji sportowej. Szkoła ma pełnowymiarowe boisko o sztucznej nawierzchni do gry w piłkę. Budynek ten jest niezbędny jako zaplecze dla zawodników. Cieszę się, że uczniowie mają takie warunki do rozwijania swoich talentów – mówi Mariusz Banach.

 

Budowa Szkoły Podstawowej na Sławinie

Miasto wybudowało nową szkołę na Sławinie, między ul. Świerkową i Sławinkowską, do której przeniosły się dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 14. Szkoła składa się z kilku budynków: pawilonu przedszkolnego, segmentu dydaktycznego, kuchennego, administracyjnego i sali gimnastycznej. Budynek służy czterem grupom przedszkolaków i 700 uczniom: podstawówki i gimnazjum. W nowej szkole dzieci mają świetne warunki, lepsze wyposażenie, nowoczesną stołówkę, a nawet obserwatorium astronomiczne jako jedyna placówka w Lublinie.

 

Remont al. Kompozytorów Polskich

W 2011 roku miasto przeprowadziło remont al. Kompozytorów Polskich na odcinku od skrzyżowania z al. Smorawińskiego do Koncertowej. Roboty nie ograniczyły się do samej wymiany asfaltu. Wzmocniona została też podbudowa jezdni. Została również odnowiona nawierzchnia zatok autobusowych. Przy okazji wyremontowano chodniki biegnące przy jezdni. Zamiast asfaltu pojawiła się na nich kostka brukowa.

 

Ścieżka rowerowa przy ul. Elsnera

Na Czechowie trwają aktualnie prace przy budowie drogi rowerowej na ul. Elsnera, która połączy al. Kompozytorów Polskich z ul. Szeligowskiego. Cała inwestycja powstaje w ramach projektu Europejska Stolica Turystyki Rowerowej.

 

Remont ul. Koncertowej

Pod koniec 2013 zakończyły się prace związane z wykonaniem nowej nawierzchni jezdni u zbiegu ul. Koncertowej i Kompozytorów Polskich. Dotychczasowe skrzyżowanie zmieniło się w rondo turbinowe. To pierwsze takie rondo w naszym mieście. Rondo to ukłon w stronę klientów kompleksu handlowego, który powstał w tym rejonie. Wcześniej kierowcy mieli nakaz skrętu w prawo w ul. Koncertową w kierunku ul. Północnej. Nie mogli pojechać ani w kierunku osiedla Choiny, ani w al. Kompozytorów Polskich. Przebudowa skrzyżowania kosztowała blisko 2 mln zł.

 

Remont ul. Smorawińskiego

Wiadukty na al. Smorawińskiego zostały wyremontowane. Prace zaczęły się w ubiegłym roku, a zakończyły po wakacjach tego roku. Fragment ulicy od budynku Izby Skarbowej do ronda przy Orfeuszu był w fatalnych stanie. Zdaniem kierowców, była to najbardziej zniszczona droga w mieście. Były na niej dziury, nierówności, wybrzuszenia. Teraz komfort jazdy jest zupełnie inny. Wcześniej, już w 2011 r. miasto wyremontowało inne fragmenty al. Smorawińskiego: na odcinku od skrzyżowania z al. Spółdzielczości Pracy do skrzyżowania z ul. Chodźki oraz od ul. Chodźki do budynków Izby Skarbowej.

Dzienny Ośrodek Adaptacyjny z podjazdem

W 2012 roku zakończyła się budowa dojazdu do Dziennego Ośrodka Adaptacyjnego dla Dzieci Specjalnej Troski przy ul. Poturzyńskiej. To bardzo ważna inwestycja ze względu na niepełnosprawne dzieci. Przez fatalny dojazd, dziury w nawierzchni i błoto rodzice musieli przenosić swoje dzieci na rękach. Było to szczególnie trudne zimą. 

 

Termomodernizacja Szkoły Podstawowej nr 34

W 2012 roku siedziba Szkoły Podstawowej nr 34 przy ul. Kosmowskiej 3 doczekała się termomodernizacji. Mury budynku zostały ocieplone. Prace były dofinansowane w ramach drugiej edycji programu tzw. zielonych inwestycji. Podstawówka powstała ponad 45 lat temu nie była remontowana od tego momentu.

Budowa ul. Zelwerowicza

Nowa dwujezdniowa arteria zacznie się na wysokości ul. Choiny (w okolicy ul. E. Wojtasa) i skończy przy ul. Poligonowej. Będzie miała 1,7 km długości. Po obu stronach ulicy powstaną chodniki dla pieszych oraz ścieżka rowerowa. Ustawione zostaną ekrany akustyczne. Na Zelwerowicza będą cztery skrzyżowania: u zbiegu z Poligonową, Staczyńskiego, Koncertową, Gorczańską. Koszt inwestycji wynosi 24,9 mln zł. Jak informują miejscy urzędnicy, większość prac ziemnych została już wykonana. Zaawansowane są także roboty związane z sieciami: gazową, wodociągową, elektryczną, deszczową.

 

Budowa ul. Poligonowej

Miasto rozpoczęło w maju budowę ul. Poligonowej do węzła Jakubowice. Jest to trzeci realizowany dojazd do obwodnicy. To wspólna inwestycja Zarządu Dróg i Mostów w Lublinie oraz Zarządu Dróg Wojewódzkich. Odcinek miejski o długości 2,6 km prowadzi od skrzyżowania z ulicami Generała Ducha i Willową do granic miasta. Odcinek wojewódzki obejmuje 1,2 km od granic miasta do węzła Jakubowice. Nowa ul. Koszty całej inwestycji wynosi 53,5 mln zł, z czego wartość odcinka realizowanego w granicach miasta to 37,9 mln zł. Ma być gotowa w połowie przyszłego roku. – Dla tej części miasta budowa ulic Zelwerowicza i Poligonowej to inwestycje kluczowe. Te dwie wielkie arterie rozwiążą większość problemów komunikacyjnych wspomnianych dzielnic oraz otworzą dla nich najkrótszą drogę do obwodnicy – podkreśla Mariusz Banach.