Pełnowymiarowy stadion ze sztuczną nawierzchnią, hala sportowa, odnowiony basen, siłownia – w takich warunkach trenują młodzi piłkarze w Wojewódzkim Ośrodku Szkolenia Sportowego Młodzieży.

 

Dzięki współpracy z Gimnazjum nr 16 mogą pogodzić naukę ze sportem. W Gimnazjum nr 16 na Czechowie od 2004 roku działa Wojewódzki Ośrodek Szkolenia Sportowego Młodzieży o profilu piłka nożna. To jeden z 16 takich ośrodków w kraju.

– Chcieliśmy w jednej klasie zebrać najlepszych młodych zawodników piłki nożnej. Przyjmujemy młodzież z klubów sportowych i wychwytujemy największe talenty – tłumaczy trener lubelskiego ośrodka Przemysław Szymczak. – Najlepsi trafiają potem do klubów ekstraklasy, takich jak Legia Warszawa, Lech Poznań, Ruch Chorzów.

– Taki ośrodek to świetne rozwiązanie. Dzięki niemu możemy pogodzić treningi z nauką. Nie tracimy czasu, wszystko jest na miejscu – przyznaje Piotr Chodziutko, jeden z zawodników. – Mamy tu świetne warunki: szatnie, prysznice, boisko. Baza sportowa jest coraz lepsza – dodaje jego kolega Szymon Kamiński.

Większość zawodników uczęszczających do szesnastki stanowi trzon kadry wojewódzkiej. – Najgorsze, że nie mamy gdzie rozgrywać oficjalnych spotkań, musimy wyjeżdżać do Zamościa, do Białej Podlaskiej. W Lublinie nie ma porządnego boiska z naturalną trawą – mówi Szymczak. – Stadion z prawdziwego zdarzenia jest niezbędny, czekamy na niego. Bo mocniejsze ośrodki pobierają nam najlepszych zawodników. A mamy prawdziwe perełki. Treningi są prowadzone na wysokim poziomie, młodzi piłkarze dostają stroje, wyżywienie w szkole i bursie, są dowożeni na treningi busem. Ośrodek nie mógłby działać bez rozbudowanej bazy sportowej.

– Mamy pełnowymiarowy stadion ze sztuczną nawierzchnią, halę sportową, odnowiony basen, siłownię – wylicza Barbara Warda, dyrektor Gimnazjum nr 16. – Teraz budujemy zaplecze dla obiektów sportowych. Będą łazienki, sale do ćwiczeń, gabinet odnowy biologicznej. Inwestycja jest warta 3,6 mln zł.

Zdaniem dyrektorki, nie byłoby tych inwestycji gdyby nie wsparcie miejskich radnych. – Pomagają nam Wojciech Krakowski z PO i Mariusz Banach z klubu Wspólny Lublin, który jest nauczycielem w naszej szkole – podkreśla dyr. Warda. – Mimo różnic politycznych, wspólnie działają na rzecz szkoły i rozbudowy bazy sportowej. To dowód, że można stworzyć coś wartościowego ponad podziałami.

Szkoła planuje jeszcze wybudować małe boiska do koszykówki i siatkówki oraz kort tenisowy. – Zrobimy wszystko, by w przyszłym roku inwestycja doszła do skutku – mówi radny Mariusz Banach.

STADION WKRÓTCE

Nowy stadion przy ul. Krochmalnej będzie obiektem typowo piłkarskim, zadaszone trybuny pomieszczą 15,5 tys. widzów. Po rozłożeniu specjalnej płyty zakrywającej murawę obiekt ma służyć także do organizacji koncertów. Obiekt ma być gotowy w czerwcu 2014 roku, a na wrzesień planowane jest uroczyste otwarcie. Koszt – 140 mln zł, z czego 67 mln pokryje unijna dotacja.