Trwają zapisy do nowej szkoły podstawowej w dzielnicy Sławin. Od września do nowego budynku zostanie przeniesiona Szkoła Podstawowa nr 14 im. Tadeusza Kościuszki, która obecnie mieści się przy al. Warszawskiej 94. W nowej szkole utworzone zostaną również 4 oddziały przedszkolne dla dzieci w wieku przedszkolnym. 

 

Szkoła powstaje między ul. Świerkową i Sławinkowską. Będzie składać się z kilku budynków: pawilonu przedszkolnego, segmentu dydaktycznego, kuchennego, administracyjnego i sali gimnastycznej. Budynek ma służyć czterem grupom przedszkolaków i 700 uczniom.

– Od wielu lat walczyłam o tę inwestycję. To już czas najwyższy, żeby północno-zachodni rejon Lublina doczekał się swojej szkoły. Tym bardziej, że co roku w tej dzielnicy przybywa mieszkańców. Jest wiele młodych małżeństw z małymi dziećmi – podkreśla Jadwiga Mach, radna klubu Wspólny Lublin i przewodnicząca komisji rodziny w Radzie Miasta Lublin.

Sławin to dzielnica, w której do tej pory nie było ani jednej szkoły podstawowej. – Dzieci z tej części miasta musiały dojeżdżać na lekcje do placówki przy al. Warszawskiej lub nr 21 przy ul. Zuchów. Codzienne dojazdy są bardzo uciążliwe dla dzieci i ich rodziców – tłumaczy radna Jadwiga Mach.

Nowa szkoła będzie miała 11 108 mkw. powierzchni. Budynek przeznaczony będzie dla 30 klas 25-osobowych, oraz czterech grup przedszkolnych 25-osobowych. Docelowo przewiduje się zatrudnienie 60 nauczycieli oraz 14 osób kadry administracyjnej. W budynku zaprojektowano pomieszczenie klubu osiedlowego dla organizacji zebrań i innych wydarzeń związanych z życiem osiedla.

Cały budynek przystosowany dla osób niepełnosprawnych. Zaprojektowano windę pomiędzy wszystkimi piętrami. Również toalety są przystosowane do ich potrzeb. Budowa ma zakończyć się w maju tego roku. Lekcje w nowej szkole rozpoczną się we wrześniu.