Miliony na budowę ulicy Węglarza, Lwowskiej oraz nowego odcinka ul. Mełgiewskiej, nowe boiska, biblioteki i bloki – to tylko niektóre z ważnych inwestycji, które zmieniają życie mieszkańców. Miasto zaczęło wreszcie wykorzystywać swoją szansę. Tych inwestycji nie byłoby gdyby nie Wspólny Lublin.

 

Budowa placu zabaw w Przedszkolu nr 54

Plac zabaw służy przedszkolakom od 2013 roku. Kosztował 130 tys. zł. – Przewodniczący Piotr Kowalczyk pomógł nam zdobyć pieniądze na usunięcie starego asfaltu, rozebranie murków, tarasu, które były zdewastowane i niebezpieczne dla dzieci – mówi Elżbieta Siebielec, dyrektor Przedszkola nr 54 przy ul. Lwowskiej. – Sprzęt na plac zabaw został częściowo sfinansowany przez Radę Rodziców, która zbierała pieniądze na ten cel, a częściowo przez miasto.

W 2014 roku zostały też wyremontowane sanitariaty w przedszkolu. Nowoczesne i kolorowe bardzo podobają się dzieciom.

Więcej miejsc w Przedszkolu nr 84 na Felinie

Początkowo przedszkole mieściło się w szkole, dopiero w 2011 roku przeniosło się do bloku TBS. Powstało wtedy 5 grup. – Wspólny Lublin złożył interpelację o zwiększenie miejsc w przedszkolu i od 1 września zostały otwarte dwa oddziały dla dzieci 5-letnich w nowym bloku TBS. Dzięki temu mogliśmy przyjąć dodatkowo 50 dzieci – mówi Edyta Mazurek, dyrektor Przedszkola nr 84. – To jest bardzo ważne, bo Felin to młode osiedle, powstają nowe bloki. Ale na razie mamy zabezpieczone miejsca dla wszystkich chętnych dzieci.

 

Remont boiska i szatni w Szkole Podstawowej nr 10

Wszystkie sanitariaty w szkole zostały wyremontowane w ubiegłym roku szkolnym. Jeszcze wcześniej wyremontowano salę gimnastyczną. – Najbardziej zależało nam na remoncie szatni. Jak pan przewodniczący zobaczył, w jakich warunkach pracujemy, to obiecał pomoc. Wcześniej nie były przystosowane, teraz są boksy i więcej miejsca – mówi Ewa Momot, dyrektor SP nr 10.

 

Remont szatni w Szkole Podstawowej nr 27

W Szkole Podstawowej nr 27 wyremontowano łazienki, zmodernizowano boisko. Wyremontowano również szatnie. – Szkoła nie była remontowana przez 50 lat. Teraz wszystko się zmieniło. Szatnie są jasne, estetyczne – mówi Jolanta Chotkowska, dyr. SP nr 27.

 

Budowa łącznika w Szkole Podstawowej nr 48

W 2013 roku wybudowano łącznik między szkolnymi budynkami. – Ten łącznik rozwiązał problem łączności między 3 budynkami. Dzieci musiały się ubierać, by przejść do drugiej części. Jestem bardzo wdzięczna, że udało się przeprowadzić tę inwestycję. W łączniku umieściliśmy kolorowe szafki dla uczniów – mówi Henryka Olszak, dyrektor SP nr 48.

 

Nowy odcinek ulicy Mełgiewskiej

Od grudnia 2013 roku do Portu Lotniczego Lublin jeździmy nowym odcinkiem ulicy Mełgiewskiej. Wcześniej Lublin przebudował ulicę Mełgiewską do wiaduktu nad torami. Przedłużenie ulicy obejmie m.in. budowę dwóch jezdni po dwa pasy ruchu o łącznej długości 2,79 km, budowę węzła drogowego z ul. Grygowej, przebudowę istniejących dróg powiatowych i gminnych, budowę chodników, ścieżki rowerowej, wiaduktów oraz ekranów akustycznych. Cała inwestycja trwała dwa lata i kosztowała 124,5 mln zł, z czego 67 mln zł dała Unia Europejska. 

 

Przebudowa ulicy Łęczyńskiej

W lipcu rozpoczął się remont ul. Łęczyńskiej. Chodzi o odcinek o długości ok. 1200 m od Drogi Męczenników Majdanka do wiaduktu nad al. Witosa. To praktycznie budowa ulicy od nowa. Prace obejmują m.in. przebudowę kanalizacji sanitarnej, kanalizacji deszczowej. Na jezdni ma być ułożony nowy asfalt. Powstanie trakcja trolejbusowa i oświetlenie, powstanie też ścieżka rowerowa, na jezdni zostaną też wytyczone pasy do jazdy dla cyklistów. Remont ul. Łęczyńskiej ma zakończyć się pod koniec listopada. 

 

Budowa ulicy Węglarza

W połowie 2011 roku rozpoczęła się budowa nowego odcinka ul. Węglarza – od ul. Bazylianówka do Walecznych. Zakończyła się w drugiej połowie 2012 roku. To inwestycja na którą od lat czekali mieszkańcy bloków na Rudniku. – Przez lata musieliśmy jeździć po błocie i wertepach. Ta droga poprawiła jakość naszego życia – podkreśla pani Monika, mieszkanka ul. Cyprysowej. Nowa dwupasmówka kosztowała ok. 10 mln zł.

 

Budowa ulicy Cynamonowej

Trwa budowa ul. Cynamonowej. Inwestycja będzie kosztować ponad 1,1 mln zł. Mieszkańcy zyskają nową dwupasmową ulicę, która będzie alternatywą dla kierowców korzystających obecnie z wyjazdu z ul. Dożynkowej do al. Spółdzielczości Pracy. W ramach inwestycji powstanie także zatoka autobusowa i nowe chodniki. Budowa tej drogi to ważna inwestycja dla mieszkańców szybko rozwijających się osiedli na Rudniku.

– Budowa tej drogi rozwiąże problemy komunikacyjne blisko 1000 osób. Jest to młoda dzielnica, powstają nowe bloki i jest coraz większy ruch. Do tej pory musieliśmy brnąć po błocie. Tylko dwie osoby zainteresowały się naszym problemem: przewodniczący Piotr Kowalczyk i prezydent Żuk. I dzięki nim pod koniec października będziemy mieć porządną drogę – podkreśla Krzysztof Paśnik, mieszkaniec dzielnicy.

 

Ulica Lwowska jak nowa

W wakacje 2012 roku przeprowadzono remont ul. Lwowskiej. Ulica została wyremontowana na odcinku od ronda Mohyły (przy cerkwi) do wysokości ul. Okrzei. Inwestycja kosztowała ponad 1 mln zł. Rok wcześniej poprawiano jezdnię na odcinku od ul. Okrzei do al. Andersa. Wyremontowane zostało też samo rondo Mohyły.

 

Nowe bloki na Felinie

W sierpniu miasto przekazało klucze do mieszkań w nowo wybudowanych blokach w dzielnicy Felin. Przy ul. Zygmunta Augusta w dwóch blokach powstały 64 lokale mieszkalne. Inwestycja realizowana była z dofinansowaniem Banku Gospodarstwa Krajowego, a jej koszt to 8,4 mln zł. W budowie są jeszcze trzy realizowane przez TBS, które miasto zamierza oddać w przyszłym roku i zaoferować mieszkańcom jako mieszkania komunalne.