Okręg nr V to Tatary, Hajdów-Zadębie, Ponikwoda, Kalinowszczyzna i Felin. Kandydaci Wspólnego Lublina na radnych znają problemy tych dzielnic, bo słuchają mieszkańców. Wśród nich są doświadczeni samorządowcy, ludzie z pasją, społecznicy, nauczyciele i lekarze.

Piotr Kowalczyk

Związany z Lublinem od urodzenia – najpierw z Bronowicami, później z Wieniawą i Kalinowszczyzną. Prawnik – absolwent UMCS. Ukończył menedżerskie studia podyplomowe na KUL i podyplomowe studia z audytu energetycznego. W przeszłości m.in. dyrektor Gabinetu Wojewody Lubelskiego, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie.

W 2006 roku został miejskim radnym w Lublinie. Trzy lata później Rada Miasta wybrała go na stanowisko przewodniczącego (jako najmłodszego w Polsce, w mieście wojewódzkim). W 2010 roku ponownie został wybrany na radnego i został też przewodniczącym Rady Miasta, którym jest do dziś. Od 2013 roku pracuje też jako asystent w Zakładzie Zarządzania Przedsiębiorstwem Wydziału Ekonomicznego UMCS. Jest liderem klubu Wspólny Lublin. Mąż Anny, ojciec Zuzi i Antosia. Lubi zwierzęta, ma roczną kotkę Nutkę. Chętnie sięga po książki, szczególnie thrillery polityczne.

Wymyślił „Diamenty Lublina”. To projekt polegający na wychwytywaniu muzycznych talentów z lubelskich podstawówek gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych. Najlepszych są promowani poprzez wydanie płyty oraz podczas koncertu finałowego. 

Z jego inicjatywy Rada Miasta uchwaliła przepisy dotyczące ograniczeń w wieszaniu plakatów wyborczych w mieście. Przyczynił się do remontów w placówkach oświatowych na Tatarach, Kalinowszczyźnie i Felinie. Doprowadził do przebudowy ulicy Trześniowskiej i budowy ul. Cynamonowej. Dzięki niemu w Przedszkolu na Felinie jest więcej miejsc dla dzieci. Jest inicjatorem zbierania podpisów pod uchwałą obywatelską zakładającą budowę basenu na Tatarach. Chce, by Ponikwoda i Felin miały swoje targowiska. Podejmie działania, by na Rudniku powstało przedszkole i żłobek. Podjął również działania, by przy Hutniczej powstało Biuro Obsługi Mieszkańców.

Krzysztof Siczek

Urodził się w Lublinie, na Tatarach spędził dzieciństwo, dorastał na Kalinowszczyżnie, a obecnie mieszka na Ponikwodzie, Bazylianówce. Prawnik, ukończył UMCS. Pracował w Lubelskich Fabrykach Wag, gdzie pełnił funkcję Przewodniczącego Rady Pracowniczej. Prowadził własną działalność gospodarczą, pracował w biurze senatora Chrzanowskiego. W 1998 roku został wybrany na pierwszą kadencję do Rady Miasta Lublin i został wtedy wiceprzewodniczącym rady. Od tego czasu nieprzerwanie pełni funkcję radnego.

Był wiceprzewodniczącym, dwukrotnie był przewodniczącym Komisji Budżetowo- Ekonomicznej i Komisji Rewizyjnej, a w obecnej kadencji jest przewodniczącym klubu Wspólny Lublin. 

W 2007 roku został dyrektorem projektu w Porcie Lotniczym Lublin, gdzie pracuje do dziś. Jak podkreśla, wraz ze wszystkimi mieszkańcami Lublina i całego województwa oraz współpracownikami może cieszyć się sukcesem, jakim było - od momentu wbicia pierwszej łopaty, aż do przecięcia wstęgi - wybudowanie lotniska. Ma żonę Danusię i dwoje dzieci: 18-letnią córkę Martę i 15-letniego syna Janka. Przez osiem lat wraz z żoną stanowili również rodzinę zastępczą dla Pauliny, która obecnie studiuje i założyła własną rodzinę. Lubi czytać i podróżować, przebywać wśród przyjaciół, bardzo lubi tańczyć, regularnie biega.

Na jego wniosek została utworzona filia Miejskiej Biblioteki Publicznej nr 36 w budynku parafii przy ulicy Bazylianówka. Dziś korzysta z niej ponad 1,5 tys. czytelników. Był inicjatorem powstania ulicy Węglarza, która jest początkiem udrożnienia komunikacyjnego dla rozwijającego się Rudnika. Dzięki niemu Szkoła Podstawowa nr 4 przeszła termomodernizację. Wnioskował też o nowe miejsca parkingowe wzdłuż ulicy Bazylianówka. W przyszłej kadencji będzie działał na rzecz przedłużenia ulicy Węglarza. Uważa, że powinno powstał gimnazjum na Ponikwodzie, a na Felinie targowisko – i to będzie wnioskował jako radny.

 

Magdalena Kamińska

Przewodnicząca Rady Dzielnicy Hajdów-Zadębie. Prowadzi działalność gospodarczą w dzielnicy, dzięki temu ma kontakt z mieszkańcami i ich problemami. Od wielu lat działa społecznie – była przewodniczącą Rady Rodziców w Szkole Podstawowej nr 48, potem tę funkcję pełniła w Gimnazjum nr 19. Jest sędzią motocrossu. Społecznie działa w zarządzie Klubu Motorowego Cross. Sporty motocrossowe to pasja całej rodziny. Najpierw z córkami kibicowały mężowi, potem średniej córce.

Cały czas współpracuje ze Szkołą Podstawową nr 48, wspiera jej działania. Ostatnio m.in. włączyła się w zbieranie podpisów pod uchwałą obywatelską w sprawie budowy basenu na Tatarach, z którego mogliby też korzystać mieszkańcy innych dzielnic. Chciałaby nie tylko unowocześnić dzielnicę Hajdów-Zadębie, ale też działać na rzecz całego miasta. Uważa, że należy modernizować placówki oświatowe, remontować drogi, tak by jakość życia mieszkańców rosła.

Od 25 lat jest żoną Dariusza. Ma trzy córki: Marikę, Kaję i Sarę. Od 5 miesięcy jej oczkiem w głowie jest wnuczka Hania.

 

Dorota Kuryło

Jest lekarzem w Przychodni Arnika przy ul. Odlewniczej 3. Priorytetem dla niej jest zdrowie człowieka. W pracy spotyka się z wieloma problemami pacjentów i mieszkańców.

Jako radna chciałaby usprawnić skoordynowaną opiekę nad pacjentem, aktywizować starszych poprzez rozwijanie klubów seniora i wszelkich form rozrywki. Chce działać na rzecz polepszania kondycji mieszkańców w średnim wieku, poprzez zachęcanie do aktywności fizycznej, z wykorzystaniem np. ścieżek rowerowych i wypożyczalni rowerów. Zamierza promować aktywny wypoczynek, m.in. wycieczki po mieście i regionie. Chciałaby poprawić opiekę nad dziećmi w szkole, w uwzględnieniem zdrowej diety i zakazu sprzedawania szkodliwych produktów w sklepikach szkolnych.

Zamierza działać w kierunku zapewnienia miejsc pracy dla absolwentów wyższych uczelni. Zależy jej na czystości miasta i zwiększeniu bezpieczeństwa mieszkańców.

Lubi dobre kino, dużo czyta. Na studiach trenowała gimnastykę artystyczną, tańczyła w zespole, do dziś jej wielką pasją jest taniec. Lubi sport, kibicuję m.in. polskim piłkarzom i siatkarzom. Jest przeciwnikiem wszelkich nałogów. Promuje zdrowy styl życia.

 

Anna Szwedo

Mężatka, mama dwójki dzieci: 13-letniej Julii i 8-letniego Wiktora. Z wykształcenia nauczyciel wychowania przedszkolnego. Jest nauczycielem dyplomowanym. Jest też absolwentką podyplomowych studiów na UMCS na kierunku Administracja i zarządzanie.

Ambitne zadania, nieustanne doskonalenie, pasja i zaangażowanie, osiągnięcia pedagogiczne, dowody uznania ze strony pracodawcy, współpracowników, rodziców i wychowanków towarzyszyły jej przez okres 16 lat pracy w Przedszkolu nr 42 w Lublinie. Obecnie jej oddelegowana do pracy w Związku Nauczycielstwa Polskiego. Stara się rzetelnie wykonywać powierzone zadania i godnie reprezentować pracowników oświaty.

Nie lubi samotności i bezczynności. Ma duże grono przyjaciół, z którymi lubi spędzać wolne chwile. Lubi nowinki ogrodnicze, ma własny ogródek. Lubi jeździć na rowerze z rodziną, m.in. nad zalew. Chciałaby, żeby powstało więcej bezpiecznych ścieżek rowerowych. Ma 8-letniego psa Maylo, rasy highland white terier, z którym lubi spacerować.

Jako radna chciałaby wspierać inicjatywy, które ułatwią życie mieszkańców, m.in. remonty placówek oświatowych, wyposażanie placów zabaw. Istotne dla niej jest też rozwijanie bazy sportowej.

 

Alicja Poniatowska

Społeczniczka z Felina. Zbiera podpisy pod wieloma inicjatywami mieszkańców, m.in. zabiegała o powstanie trakcji trolejbusowej w dzielnicy. Teraz czyni starania, by na Felinie powstało targowisko, zebrała już 800 podpisów. Obecnie trwają poszukiwania odpowiedniej lokalizacji. W tych działaniach wspiera ją Piotr Kowalczyk, przewodniczący Rady Miasta Lublin.

Chciałaby, że w dzielnicy powstał duży plac zabaw. Jej zdaniem, należy też zadbać o ławeczki dla starszych, dla ludzi z dziećmi, żeby mieli gdzie odpocząć. Przydałyby się również skwery na osiedlu.

Interesuje się sztuką. Gra na fortepianie, chodzi na koncerty muzyki poważnej. Maluje obrazy, podobnie jak jej córka Agnieszka, która jest plastykiem. Ma dwa psy: Miśka i Rudzika, które przygarnęła, bo nie miały domu. Uwielbia z nimi spacerować.

 

Elżbieta Kopciewicz

Z wykształcenia i zamiłowania bibliotekarz. W zawodzie pracuje od trzydziestu lat. Początkowo w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej, a później po podziale w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie. Od 2005 roku pełni funkcję kierownika filii bibliotecznej. W 2011 roku została uhonorowana nagrodą prezydenta Lublina w dziedzinie kultury. Od 2013 roku związana jest z dzielnicami Ponikwoda i Kalinowszczyzna, gdzie obecnie pracuje pełniąc funkcję kierownika Filii nr 16 przy ul. Kasztanowej.

Jest mężatką, matką dwóch córek: Iwony i Pauliny. Dużo czyta, interesuje się szeroko pojętą kulturą: uwielbia chodzić na koncerty. Organizuje spotkania z dorosłymi czytelnikami i rozmowy o literaturze i sztuce pn. „Ploteczki z biblioteczki”. Do biblioteki zaprasza też dzieci na bajki. Prowadzi też zajęcia plastyczne dla rodziców i dzieci „W krainie wyobraźni”. Mieszkańcom dzielnicy, a zwłaszcza ludziom starszym i niepełnosprawnym, chciałaby zapewnić przede wszystkim lepszy dostęp do książek i bibliotek oraz do wydarzeń kulturalnych organizowanych na terenie całego miasta.

Jako radna chciałaby rozwiązywać problemy seniorów, będę zabiegać o wyświetlacze na przystankach w naszej dzielnicy, ale również o remonty dróg, chodników.

 

Waldemar Kozioł

Urodził się w 1956 roku w Lublinie w rodzinie związanej z Lublinem od kilku pokoleń. Żonaty, dwójka dorosłych po studiach pracujących dzieci. Po maturze, swoje losy zawodowe związał z Politechniką Lubelską, gdzie ukończył kolejno studia z zakresu przetwarzania i użytkowania energii elektrycznej oraz inżynierskich zastosowań informatyki. Aktualnie pracuje jako specjalista metrologii w Katedrze Automatyki i Metrologii Wydziału Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Lubelskiej.

W środowisku dał się poznać jako uczciwy, bezinteresowny człowiek „środka”, działacz społeczny z dużym doświadczeniem i pragmatyzmem inżyniera. Jest wrażliwy na sprawy ludzkie i wzajemny szacunek miedzy ludźmi. Zdecydowany przeciwnik wszechobecnego egoizmu, oportunizmu, pogardy dla prawa, nepotyzmu władzy i wszelkich nieformalnych układów. Działał w strukturach samorządowych Rad Osiedlowych, wykazując duże zaangażowanie w rozwiązywanie problemów społecznych. Posiada ponad dwudziestopięcioletnie doświadczenie w pracy Rady Nadzorczej Spółdzielni Mieszkaniowej, za co był odznaczony Złotą Odznaką Zasłużonego Działacza Ruchu Spółdzielczego.

Jako radny chce realizować potrzeby mieszkańców. Jego zdaniem, wybierając ludzi rozsądnych z wyobraźnią, nie uwikłanych politycznie, można dokonać szybszego rozwoju miasta, poprawić jakość życia mieszkańców oraz znaczenie Lublina w Polsce.

Interesuje się turystyką, muzyką klasyczną oraz jazzową. Lubi majsterkować, wykonuje urządzenia elektrotechniki użytkowej. Odpoczywa aktywnie na wycieczkach, rowerze lub pracach ogrodowych. Lubi ład, porządek, punktualność i zdyscyplinowanie, szanuje i popiera ludzi aktywnych z pasją.

 

 

Ewa Momot

Od 3 lat jest dyrektorem Szkoły Podstawowej nr 10 w Lublinie. Od 11 lat pracuje jako nauczyciel. Ukończyła Akademię Podlaską w Siedlcach na kierunku biologia, studia podyplomowe z przyrody na KUL oraz studia podyplomowe z wychowania fizycznego w Centrum Kształcenia Kadr Oświatowych „Oświata –Lingwista” w Lublinie. Obecnie rozpoczęła studia podyplomowe na kierunku „Lider oświaty” w Collegium Civitas w Warszawie.

Od lat wspiera potrzebujące pomocy dzieci ze szkoły i dzielnicy. Szkoła pod jej kierunkiem współpracuje z Domem Pomocy Społecznej "Kalina", by uczyć uczniów wrażliwości na innych ludzi. Sprawy społeczne są jej szczególnie bliskie. Jako radna zamierza też działać na rzecz dzielnicy, chce zabiegać o remonty chodników i dróg, modernizację placówek oświatowych, m.in. boiska szkolnego przy Szkole Podstawowej nr 10. Chciałaby, żeby powstały nowe bezpieczne ścieżki rowerowe w dzielnicy Kalinowszczyzna. Planuje stawiać nacisk na programy zachęcające dzieci i młodzież do aktywności fizycznej oraz zdrowego odżywiania. Chce również aktywizować społeczność lokalną tak, by szkoły stawały się centrami edukacji środowiskowej.

Jako przyrodnik, lubi podróże. Jej oazą są Mazury. Organizuje wycieczki dla dzieci i młodzieży. Lubi zwierzęta. Jest aktywna fizycznie: biega, jeździ na rowerze i uwielbia pływanie.

 

Marek Malendowski
Ma 49 lat. Żona Anna, dwóch synów: 20-letni Maciej i 15-letni Mateusz. Pracuje w Miejskim Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji w Lublinie jako kierownik Wydziału Pogotowia. Całe jego życie zawodowe jest związane z tą firmą, przeszedł w niej wszystkie szczeble zawodowe. Jako wolontariusz wspiera Fundację Cor Infantis, która działa na rzecz dzieci z wrodzonymi wadami serca.

Interesuje się informatyką, oprogramowaniem systemów baz danych, stron internetowych. Lubi literaturę fantastyczną, od dwóch lat regularnie jeździ na rowerze. W każdy weekend przejeżdża ok. 40 kilometrów. Dlatego bardzo spodobał mu się pomysł z miejskimi wypożyczalniami rowerów. Jako radny będzie tworzył dalsze ułatwienia dla rowerzystów, chce by powstały nowe ścieżki rowerowe, a w wypożyczalniach było więcej jednośladów. Jego zdaniem, promowanie aktywnego stylu życia to krok ku zdrowemu społeczeństwu. I takie działania zamierza podejmować. Będzie wspierał rozwój gospodarczy miasta i przedsiębiorców, żeby tworzyć nowe miejsca pracy. Zamierza być blisko ludzi, współpracować z Radami Dzielnic, szkołami i parafiami.