Wyremontowane i ocieplone szkoły, sale gimnastyczne, lepsze nawierzchnie dróg, nowe chodniki i boisko "Orlik" przy Szkole Podstawowej nr 40 - tak przez ostatnie cztery lata zmieniała się jedna ze starszych części Lublina. Wszystko dla dobra jej mieszkańców.


Szkoła Podstawowa nr 40 jak nowa

Najpierw wyremontowano salę gimnastyczną, zbudowano Orlika i plac zabaw. Później ocieplono ściany, wymieniono okna, odnowiono elewację. Szkoła Podstawowa nr 40 to dziś jedna z najbardziej zadbanych placówek w mieście.

– Na modernizację szkoły udało się pozyskać kilka milionów złotych. Teraz jest ona jedną z najładniejszych placówek w naszym mieście – mówi Elżbieta Dados,  radna Wspólnego Lublina z tego okręgu.

Budynek doczekał się gruntownego remontu i termomodernizacji. Ściany pokryła nowa, kolorowa elewacja, wymienione zostały też wszystkie okna.

Zmodernizowana została sala gimnastyczna, którą wyposażono w nowoczesne urządzenia i sprzęt gimnastyczny. Zadbano także o poprawę stanu sal lekcyjnych, korytarzy, łącznika, łazienek, kuchni i stołówki. Dojazd do szkoły też stał się wygodniejszy, ponieważ niedawno wymieniono prowadzącą do placówki nawierzchnię drogi.

Uczniowie najbardziej cieszą się  jednak z wybudowania „Orlika”.

Zmienił się również teren wokół szkoły. Położono nowe chodniki, uporządkowano zieleń.

Głuska już bez dziur

Ul. Głuska przez lata była zaniedbywana przez miejskich urzędników, a jej stan był wręcz tragiczny. W tym roku zakończył się jej kapitalny remont.

Przebudowa objęła nie tylko remont i poszerzenie ok. trzykilometrowego odcinka drogi od mostu na Czerniejówce do granic Lublina, ale także budowę chodnika po obu stronach ulicy i montaż oświetlenia wzdłuż tej arterii. Kierowców ucieszyło także powstanie zatoczek dla autobusów, które wcześniej skutecznie tamowały ruch na tej dość wąskiej drodze.

Całkowity koszt przebudowy ul. Głuskiej wyniósł ponad 18 mln zł.

Szkoła nr 32 przyjazna niepełnosprawnym

W Szkole Podstawowej nr 32 na Kośminku uczy się kilkadziesiąt niepełnosprawnych dzieci, z których część porusza się na wózkach inwalidzkich. Uczęszczają do klas integracyjnych razem ze swoimi zdrowymi rówieśnikami.

Dzisiaj dzieci jeżdżące na wózkach mogą bez większych przeszkód poruszać się między kondygnacjami budynku. W podstawówce  powstała także specjalna, wyciszona sala dla dzieci niedosłyszących, dzięki której osobom znajdującym się w środku nie przeszkadzają hałasy dobiegające z korytarza, zakłócające prawidłową pracę aparatów słuchowych.

Remontu doczekały się także sanitariaty, które również zostały przystosowane do potrzeb niepełnosprawnych. Znalazły się też fundusze na termomodernizację budynku. To jednak nie koniec zmian w SP nr 32. W zeszłym roku przy szkole powstał kompleks sportowy, na którym dzieci mogą bezpiecznie pograć w piłkę nożną, koszykówkę czy siatkówkę. 

Nowa biblioteka przy ul. Głuskiej

Nowa filia biblioteki miejskiej powstała przy ul. Głuskiej. Na czytelników czekają nie tylko bogate zbiory książek, ale także stanowiska komputerowe oraz wydarzenia kulturalne.

Biblioteka, która funkcjonowała w tym miejscu, została przejęta przez miasto od gminy Głusk. Placówkę wyremontowano i wyposażono w nowy sprzęt. Filia dysponuje stanowiskami komputerowymi z bezpłatnym dostępem do Internetu.

Biblioteka zaprasza także do udziału w imprezach kulturalno-oświatowych, m. in. w kursach komputerowych dla seniorów, spotkaniach autorskich, wystawach, zajęciach literacko-plastycznych, cyklicznych spotkaniach dla miłośników gier planszowych. 

Abramowicka z trolejbusami

Mieszkańcy ul. Abramowickiej, żeby dostać się do dalszych dzielnic miasta, nie muszą już iść na pętlę trolejbusową przy ul. Kunickiego, ponieważ ta została przeniesiona na osiedle Szymonowica.

– To duże ułatwienie. Wcześniej, żeby pojechać na uczelnię, musiałem przejść spory kawałek. Było to szczególnie uciążliwe w zimie. Autobusy nr 27 i 16 nie kursowały zbyt często, a czekanie na przystanku przy minusowej temperaturze przez 30 minut nie było niczym przyjemnym. Teraz dojazdy są o wiele łatwiejsze. Cieszę się, że przedłużono też linię nocną – mówi Mateusz z Abramowic.

Ul. Abramowicka, oprócz pętli i trakcji trolejbusowej, częściowo doczekała się także nowej nawierzchni, a przy często zakorkowanym skrzyżowaniu z ulicami: Kunickiego, Głuską i Sierpińskiego powstała sygnalizacja świetlna.

„Jedynka” na sportowo

Uczniowie Gimnazjum nr 1 przy ul Kunickiego nie mogą już narzekać na sportowe zaplecze, chociaż jeszcze kilka lat temu w piłkę grali na betonowym boisku, a hale domagały się remontu.

W ostatnich latach udało się tam wybudować  kompleks sportowy z małymi trybunami i boiskiem ze sztuczną nawierzchnią, który po zajęciach szkolnych służy również okolicznym mieszkańcom. Niedawno zakończył się też remont drugiej z sal gimnastycznych. Miasto przeznaczyło na ten cel około pół miliona złotych.