Miejscy radni zdecydują, czy przeciętna lubelska rodzina zapłaci rocznie o 50 zł więcej za wodę i odprowadzanie ścieków. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji właśnie podało propozycję nowych stawek za te usługi.

 

Jak poinformował Sławomir Matyjaszczyk, prezes MPWiK podwyżki łącznie mają sięgnąć 4,65 proc. Stawka za metr sześcienny wody wzrośnie o 19 groszy, a ścieków o 17 groszy. Nowe stawki miałyby obowiązywać od marca. Za metr sześcienny wody zapłacimy 3,66 zł, a ścieków 4,83 zł. Dla przeciętnej czteroosobowej rodziny oznacza to wzrost opłat w skali roku o ok. 48 zł.

MPWiK tłumaczy podwyżki wzrostem kosztów amortyzacji majątku, którym dysponuje. A ten co roku się zwiększa w związku z budową nowych sieci.

Początkowo miejska spółka chciała, aby podwyżka była wyższa, ale na to nie zgodził się prezydent Lublina Krzysztof Żuk. W efekcie wodociągi musiały skorygować swoją propozycję.

Czy nowe taryfy wejdą w życie? O tym zdecydują radni, którzy zajmą się tą sprawą na styczniowej sesji. Jeśli zgodzą się na propozycje MPWiK, to wyższe stawki zaczną obowiązywać od marca. Będą obowiązywać do 28 lutego 2015 r.