Takiego rozwiązania nie ma w żadnym innym mieście. W Lublinie starsze i schorowane osoby będą mogły zamawiać książki w bibliotece. Dostarczy je pracownik małym elektrycznym autem. To pomysł Piotra Kowalczyka, przewodniczącego Rady Miasta.

 

- Chcemy, by osoby starsze i niepełnosprawne mogły zamawiać w bibliotece książki, które dostarczane byłyby im do domów. Miasto kupiłoby mały elektryczny samochód, który służyłby do tego celu – wyjaśnia pomysłodawca Piotr Kowalczyk (Wspólny Lublin). - Przy niewielkim nakładzie finansowym możemy pokazać się jako miasto, które sprzyja czytelnikom. Pomysł nie powstał w mojej głowie. Jest wynikiem spotkań na Bronowicach i Tatarach, gdzie mieszka sporo starszych osób.

Miejska Bibliotek Publiczna w Lublinie ciągle otwiera nowe filie. - W ciągu czterech lat powstały cztery nowe filie. Ten samochód sprawiłby, że stalibyśmy się jeszcze bardziej wyjątkowi – podkreśla Piotr Tokarczuk, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie. Jak dodaje, nieraz do biblioteki dzwonią osoby i proszą o dostarczenie książek.

Takiego udogodnienia dla seniorów nie zaproponowało do tej pory żadne inne miasto w Polsce. - Dodatkowo samochód elektryczny wpisuje się w strategię Lublina jako miasta ekologicznego – zaznacza przewodniczący.

Jeśli sprawa o przyznanie dodatkowych pieniędzy na ten cel rozstrzygnie się na lutowej sesji, wtedy samochód z książkami zacznie jeździć jeszcze w wakacje.