W pierwszych autobusach i trolejbusach bezpłatny internet pojawi się za niespełna miesiąc. Za rok o tej porze z darmowego wi-fi skorzystamy we wszystkich pojazdach miejskiej komunikacji. To inicjatywa klubu Wspólny Lublin, którzy przekonał do tego pomysłu MPK.

 

- To będzie prawdziwa rewolucja - zapowiadają radni "Wspólnego Lublina", którzy są autorami pomysłu. Podobne bezprzewodowe sieci działają m.in. w stolicy i Opolu, nigdzie jednak darmowym internetem nie są objęte wszystkie pojazdy miejskiej komunikacji.

- Od dwóch miesięcy prowadziliśmy rozmowy z MPK - tłumaczy Piotr Kowalczyk, przewodniczący Rady Miasta Lublin i lider "Wspólnego Lublina". - Dziś przyszedł czas na konkretne działania. Pierwsze pojazdy z dostępem do internetu będą jeździć za około miesiąc. Do końca roku wyposażymy w wi-fi 20 procent taboru, tj, 30-50 pojazdów. Będą oznaczone specjalną naklejką.

Montaż routerów we wszystkich 220 autobusach i trolejbusach, które jeżdżą po Lublinie zakończy się w 2015 roku. Prędkość przesyłu danych wyniesie 512 kb/s. Instalacja wi-fi w jednym autobusie lub trolejbusie ma kosztować około 300-400 złotych, ale nowa usługa nie będzie wiązała się dla mieszkańców Lublina ze wzrostem cen biletów

- Być może koszty w całości poniosą reklamodawcy. Czekamy na zgłoszenia. W praktyce polegałoby to na tym, że przed rozpoczęciem usługi pasażer oglądałby reklamę sponsora - wyjaśnia P. Kowalczyk.

W przypadku przewoźników prywatnych wyposażenie autobusów w urządzenia umożliwiające pasażerom korzystanie z internetu miałoby być wymagane przez Zarząd Transportu Miejskiego w przetargach na obsługę linii komunikacyjnych.

Autorzy pomysłu wierzą, że przypadnie on do gustu mieszkańcom Lublina. – Jesteśmy piątym pod względem wielkości ośrodkiem studenckim w Polsce. Wi-fi będzie dobrze widziane przez młodych ludzi – podkreśla Grzegorz Siemiński, zastępca prezydenta miasta.

Jak będzie się nazywać darmowa sieć wi-fi w lubelskich autobusach? O tym zdecydują mieszkańcy. Czekamy na Wasze propozycje na fanpage'u "Wspólnego Lublina" na Facebooku. Wystarczy wpisać swoją propozycję w komentarzach. Z pięciu nazw, które otrzymają największą liczbę polubień, kapituła wybierze najlepszą.