Policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej ostrzegają. Przy wypłacie pieniędzy za pośrednictwem elektronicznych kart płatniczych dochodzić może do przestępstwa, tzw. „skimmingu”. Co robić, by nie paść ofiarą oszustów?

W ciągu ostatnich kilku dni policjanci przyjęli zgłoszenia od kilku osób, które wypłacały pieniądze z różnych bankomatów na terenie Lublina. Złodzieje zeskanowali ich karty, a następnie wypłacili pieniądze w Ameryce Południowej. „Skimming” to przestępstwo, w którym sprawca wchodzi w posiadanie nielegalnie wytworzonej kopii paska magnetycznego karty płatniczej bez wiedzy jej właściciela i wykorzystuje duplikat do wykonywania wypłat z bankomatów. Skopiowana karta zachowuje się jak oryginalna.

Skopiowanie karty płatniczej nie jest skomplikowane i zajmuje jedynie kilka sekund. Kopiowanie naszych kart może mieć miejsce w sklepach, restauracjach, na stacjach benzynowych. Równie niebezpieczne jest wypłacanie pieniędzy z bankomatów. Przestępcy instalują na nich lub w ich wnętrzu specyficzne urządzenia, służące do pozyskiwania danych z paska magnetycznego oraz PIN-u.

 

Na co zwracać uwagę

- wlot urządzenia do obsługi karty płatniczej– oryginalny czytnik kart,

- klawiaturę do autoryzacji transakcji kodem „PIN”,

- górną część bankomatu – różnego rodzaju listwy i nakładki z logo kart płatniczych, gadżety z logo bankomatu. Mogą one ukrywać miniaturową kamerę, która skierowana na klawiaturę bankomatu ma za zadanie „zarejestrować” wprowadzany kod „PIN”.