Cztery Akademie Siatkarskich Ośrodków Szkolnych rozpoczynają działalność w Lublinie. To ogólnopolski program promujący aktywność fizyczną wśród młodzieży poprzez zajęcia z siatkówki. Do akcji zgłosiło się 19 lubelskich szkół. Inicjatorami są Zespół Szkół nr 5, Gimnazjum nr 5, V Liceum Ogólnokształcące oraz Gimnazjum nr 18.

 

Akademia Siatkarskich Ośrodków Szkolnych to ogólnopolski program szkolenia dzieci i młodzieży w minisiatkówce i siatkówce, którego efektem będzie zwiększenie aktywności fizycznej wśród uczniów dzięki grze w piłkę siatkową. Każda Szkoła S.O.S. zobowiązana jest do utworzenia Akademii S.O.S. ze szkołami niższego szczebla.

Dzięki takim działaniom możliwe będzie budowanie lokalnej piramidy szkoleniowej w placówkach dla dzieci młodszych. Powstanie lokalnych sieci szkolenia przyczyni się do integracji środowiska wokół siatkówki w powiatach, miastach i gminach, będzie również podstawą do wdrażania innych projektów lokalnych, centralnych lub unijnych.

- Wspieramy w Lublinie rozwój sportowy dzieci i młodzieży w szkołach, czyli w miejscach gdzie takie akademie sportowe najłatwiej nam stworzyć i gdzie one najlepiej działają – powiedział prezydent Lublina Krzysztof Żuk.

W ramach akademii zaplanowane będą rozgrywki dla każdego poziomu wiekowego oraz akcje promujące piłkę siatkową w środowisku szkolnym. Zapewnione zostanie wsparcie sprzętowe i organizacyjne, nad którym czuwać będą koordynatorzy wojewódzcy i regionalni.

Inicjatorami akademii są cztery lubelskie szkoły działające w Programie Ministerstwa Sportu i Turystyki i Polskiego Związku Piłki Siatkowej Siatkarskich Ośrodków Szkolnych: Zespół Szkół nr 5, Gimnazjum nr 5, V Liceum Ogólnokształcące oraz Gimnazjum nr 18 – to właśnie w tych placówkach funkcjonować będą Akademie Siatkarskich Ośrodków Szkolnych.

Ambasadorem lubelskich Akademii S.O.S. jest siatkarz, złoty medalista mistrzostw świata z 1974 roku i igrzysk olimpijskich z 1976, Tomasz Wójtowicz. Ogólnopolskim ambasadorem SOS-ów jest były wielokrotny reprezentant Polski w piłce siatkowej, Marcin Prus. Patronem akcji jest prezydent Lublina oraz Polski Związek Piłki Siatkowej.

W ramach 90 klas sportowych i profilowanych, które funkcjonują w Lublinie w tym roku szkolnym istnieje 26 klas piłki siatkowej. Klubem, który szczególnie wspiera naukę praktyczną w tych klasach jest AZS UMCS TPS Lublin.