PZU Maraton Lubelski wystartuje 10 maja. W tym roku Lublin już po raz trzeci stanie się areną zmagań maratończyków i popularyzacji idei biegania. W programie przewidziane są nie tylko zawody biegowe, ale także imprezy towarzyszące m.in. Miasteczko Biegacza.Bieg główny jakim jest 3 PZU Maraton Lubelski na dystansie 42 kilometrów odbędzie się w niedzielę 10 maja o godz. 9. Start biegu usytuowany został na ul. Krakowskie Przemieście na wysokości pomnika Unii Lubelskiej. Maratończycy pobiegną po atestowanej trasie, która poprowadzi przez zabytkowe uliczki Śródmieścia, tereny rekreacyjne oraz największe lubelskie dzielnice mieszkalne. Ostatnie kilometry trasy to powrót do centrum Lublina z metą na Placu Litewskim. W Biegowym Miasteczku dla uczestników maratonu zostanie przygotowana specjalna strefa regeneracji. W tym miejscu zawodnicy zregenerują siły korzystając z pomocy specjalistów, m.in. z zabiegów krioterapii oraz z masażu regeneracyjnego. 

W programie przewidziane są również biegi krótsze. Do dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, skierowany jest bieg „W te pędy – 42 (k)m do mety”. Mali biegacze będą mogli zmierzyć się z dystansem 42 metrów, a w nagrodę otrzymają pamiątkowy medal, dyplom i niespodziankę. Dla najmłodszych zostaną zorganizowane liczne zabawy związane ze sportem i dyscyplinami biegowymi. Każde dziecko, które przyjdzie do Miasteczka Małego Maratończyka, będzie mogło uczestniczyć w profesjonalnych zajęciach sportowych i dowiedzieć się co robić w przypadku urazów towarzyszących aktywności fizycznej.

Planowane jest także zorganizowanie Wielkiego Biegu Rodzinnego. Bieg prowadzony będzie po części na trasie maratonu, ze startem i metą w tym samym miejscu, w którym startują maratończycy. W biegu mogą wziąć udział całe rodziny, zarówno dzieci, młodzież, osoby dorosłe jak również osoby starsze. Wszyscy, którzy spróbują swoich sił w tym biegu, na mecie odbiorą pamiątkowy medal jako zwycięzcy.

3 PZU Maraton Lubelski to nie tylko zawody biegowe, ale przede wszystkim święto sportu, które celebrować będą razem biegacze oraz mieszkańcy Lublina. W czasie wydarzenia odbędzie się akcja „Podziel się kilometrem” - za każdy pokonany kilometr na bieżni, PZU przekaże 10 zł na wyznaczony cel charytatywny. W myśl hasła „warto biegać, warto pomagać” udział w akcji może wziąć każdy, kto chce „wybiegać” pomoc innym.

Maraton odbędzie się pod honorowym patronatem prezydenta Lublina.