Związany z Lublinem od urodzenia – najpierw z Bronowicami, później z Wieniawą i Kalinowszczyzną. Prawnik – absolwent UMCS. Ukończył menedżerskie studia podyplomowe na KUL i podyplomowe studia z audytu energetycznego. W przeszłości m.in. dyrektor Gabinetu Wojewody Lubelskiego, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie.

 

 

 W 2006 roku został miejskim radnym w Lublinie. Trzy lata później Rada Miasta wybrała go na stanowisko przewodniczącego (jako najmłodszego w Polsce, w mieście wojewódzkim). W 2010 roku ponownie został wybrany na radnego i został też przewodniczącym Rady Miasta, którym jest do dziś. Od 2013 roku pracuje też jako asystent w Zakładzie Zarządzania Przedsiębiorstwem Wydziału Ekonomicznego UMCS. Ma 35 lat. Mąż Anny, ojciec Zuzi i Antosia. 

Jest pomysłodawcą „Diamentów Lublina”. To projekt polegający na wychwytywaniu muzycznych talentów z lubelskich podstawówek gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych. Najlepszych są promowani poprzez wydanie płyty oraz podczas koncertu finałowego. 

P. Kowalczyk lubi zwierzęta, ma półroczną kotkę Nutkę. Chętnie sięga po książki, szczególnie thrillery polityczne.